iDNES.cz

VIDEO: Složky IZS cvičily zásah u vážné železniční nehody s 30 zraněnými

  17:04
Převrácené osobní auto na železničním přejezdu u zastávky Cheb - Všeboř, o kus dál osobní vlak a v něm desítky zraněných. Tak vypadalo rozsáhlé cvičení zásahu složek Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje u vážné železniční nehody.

Cílem cvičení byla prověrka spolupráce Integrovaného záchranného systému u události s velkým počtem zraněných a únikem nebezpečných látek do vodního toku. Cvičení se zúčastnilo devět jednotek hasičů včetně jednotky drážních hasičů z Chebu, dále také Policie ČR, Městská policie Cheb a Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje.

„Díky spolupráci s Českými dráhami bylo možné využít část železniční tratě, která je aktuálně ve výluce. Dráhy rovněž poskytly vyřazené vagony pro osobní přepravu. Právě v nich se odehrála ta nejpodstatnější část cvičení. Mohli jsme prověřit činnosti záchrany ve skutečně reálných podmínkách,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Vagóny přispěly k simulaci reality

Aby nehoda vypadala reálně, bylo na místě i množství „zraněných“. Řidiče zaklíněného ve vraku auta představovala figurína, ve vagonech simulovalo různá zranění asi třicet středoškoláků z Chebu. „Záchranáři museli rozhodnout o prioritě odsunu a zajistit transport všech osob na určené místo, odkud je odvážely posádky záchranné služby,“ popsal zásah Kasal.

Po ostrém nácviku následovalo hodnocení a případná doporučení pro taktiku řešení železničních nehod. „Na přesném a rychlém zásahu nezřídka záleží lidské životy. Je důležité, aby si záchranáři a policisté postupy natrénovali. Vyřazené vozy sloužily k simulaci ve specifickém prostředí železnice, což pomůže při ostrých výjezdech,“ dodal generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

zpět na článek