Lázeňské lesy otevřou trail pro horská kola, aby skončily nelegální sjezdy

  15:56
Příznivci adrenalinu na horských kolech už pravděpodobně nebudou mít důvod vytvářet v karlovarských lázeňských lesích nelegální sjezdové trasy a devastovat jejich prostředí, jako se dosud někdy stávalo. Bikery podle lesní správy lákaly především svahy v okolí Goethovy vyhlídky, kde bude už 8. června otevřen nový GOEtrail s několika trasami.

Horní úsek GOEtrailu byl dokončený už v loňském roce a tehdy ho také otestovali vybraní bikeři. (14. června 2023) | foto: Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary

GOEtrail nabídne zábavu pro začínající i zkušené jezdce. Název je inspirován právě blízkou Goethovo vyhlídkou. Jeho výstavba započala před dvěma lety a je společným dílem společnosti Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary a Města Karlovy Vary.

„Jednotlivé trasy GOEtrailu jsou podle náročnosti označeny stejně jako sjezdovky, tedy od modré po černou. Na modrou trasu se mohou vydat i průměrně zdatní cyklisté, protože se vyhýbá náročným překážkám a zatáčkám. Naopak na černou si troufnou opravdu ti nejlepší, protože nabídne ten správný adrenalinový zážitek,“ uvedl karlovarský radní Petr Bursík.

Správci lázeňských lesů si pak od otevření trailů slibují právě také omezení nelegálních sjezdů v okolí Goethovy vyhlídky. „Vybudováním oficiální a pro cyklisty atraktivní trasy chceme minimalizovat riziko vzniku sjezdů mimo vyhrazená místa a přispět k soustředění sportovců na jednu stezku,“ vysvětlil Stanislav Dvořák, ředitel Lázeňských lesů a parků.

Při stavbě bylo důležité vyhnout se nejcennějším porostům a využít přirozenou morfologii terénu s ohledem na minimalizaci zásahu do přírodního celku lesa.

GOEtrail se v délce téměř tři kilometry vine bukovým porostem až nad ulici Hřbitovní. Jeho trasa byla naplánována tak, aby se minimalizoval počet křížení turistických cest a sjezdu pro cyklisty. Nicméně na dvou místech se trasy potkávají.

Aby se předešlo střetu cyklistů s chodci, je před křížením „zpomalovač“, tedy překážka, která jezdce donutí výrazně zpomalit, téměř zastavit. Navíc jsou zde umístěné značky upozorňující jak chodce, tak cyklisty na blížící se křížení obou tras.

Autor: