Goethova vyhlídka je nižší, než se dosud uvádělo, ukázalo přeměření

  13:34
Překvapivý závěr přineslo přeměření Goethovy vyhlídky, která se tyčí nad Karlovými Vary. Plošina rozhledny je totiž podle posledních zjištění o deset metrů níže, než se dlouhá léta uvádělo.

Goethova vyhlídka po dokončené rekonstrukci | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejpůvabnější karlovarskou rozhlednu v současné době spravuje příspěvková organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary a její vedení se rozhodlo, že rozhlednu tedy nechá pro jistotu přeměřit.

Oslovili odborníky a zanedlouho přišel výsledek. Podle geodetických údajů se nejvyšší dostupná plošina Goethovy vyhlídky nachází ve výšce 23,61 metru nad nástupním prostorem u vstupu do věže.

Celá věž až po špičku hromosvodu pak měří celkem 39,07 metru. Použitá metoda měření připouští jen malou odchylku, maximálně šest centimetrů. Výsledek vcelku jasný, ale jaký z toho vyplývá závěr?

Veškeré publikace a známé archivní materiály uvádějí, že rozhledna měřila v době, kdy ji slavnostně otevřeli, celkem 42 metrů. Rozdíl tři metry se nezdá být velký a kromě chyby měření zde mohl zapracovat i nějaký živel. Třeba do špičky věže uhodil blesk a jehlancovité zakončení pak bylo po opravě už nižší. Korouhev, či báň věže mohl také poškodit vítr. 

Úplnou pravdu určitě brzy zjistí další badatelé. A stejně tak tu o výšce ochozu. Rozdíl 10 metrů je dost, a kdo se první upsal a udělal z dvaceti čtyř metrů třicet čtyři, se snad zanedlouho také dopátráme.

Příliš lehké stoupání

Pseudogotická, nedávno opravená Goethova vyhlídka, která stojí na jednom z nejvyšších kopců v blízkém okolí lázeňského města Karlovy Vary, v podstatě vypadá jako malý pohádkový zámek obklopený lesem.

Goethova vyhlídka

  • Výletní restaurace s vyhlídkovou věží byla postavena v letech 1888 až 1889 podle projektu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. 
  • V minulosti nesla několik názvů. Ten první byl Vyhlídka korunní princezny Stefanie, podle belgické princezny, která dala podnět k její stavbě. V roce 1918 byla přejmenována na Stifterovu, v roce 1945 na Stalinovu. Název Goethova vyhlídka nese od roku 1957.

Hlavní vstup se nachází proti asfaltové cestě. Pak už stačí „jen“ překonat „přesně“ 165 schodů a dostanete se na ochoz rozhledny. Z této terasy pod romantickou věžičkou se nabízí daleký rozhled. Namáhavý výstup si zaslouží odměnu, takže si můžeme zajít do kavárny. Většina návštěvníků upřednostňuje venkovní posezení. Na terasách či v nedalekém altánu se sedí velmi příjemně.

V roce 1981 vyšla kniha Ludvíka Součka: Obrazový opravník obecně oblíbených omylů a téměř ihned se stala bestsellerem.

Autor v knize uvádí na pravou míru mnohá nesprávná tvrzení často zakořeněná v lidském povědomí po staletí a některá prakticky tradovaná dodnes. Například že se zmije rády vyhřívají na sluníčku. Velký omyl. Občas je tedy dobré, znovu se zamyslet nad opakovaně předávanými údaji a občas překvapeně zjistíte, že vlastně ne všechno tak docela sedí.

Nejdříve mě napadlo, že na Goethovu vyhlídku, která má vyhlídkový ochoz, podle údajů v mnoha publikacích, ve výšce 34 metrů nad krajinou, se dá vystoupat nějak moc lehce. Zkrátka že k dosažení tohoto ochozu stačí zdolat poměrně málo schodů, které jsou navíc docela nízké.

Nakonec mi to nedalo a schody jsem přeměřil. Některé jsou vysoké cca 13, jiné zase 15 centimetrů, a když jsem vše sečetl, ukázalo se, že vyhlídková plošina nemůže být podle tohoto výpočtu ve výšce 34 metrů, ale nejspíš ve výšce cca 23 metrů.

25. října 2018

Autor: