Dávno zapomenuté recepty egerlandské i chebské kuchyně oživují v Lipné

  9:16
Celou řadu jarních pokrmů inspirovaných kuchyní starého Chebu nabízí od března svým hostům restaurace Na Gruntu poblíž Hazlova. Šestadvacetiletý šéfkuchař Ondřej Kurák zde křísí historické recepty z první česky psané chebské kuchařky. Z historických předválečných pramenů ji před lety sestavila dlouholetá ředitelka Muzea Cheb Eva Dittertová spolu se spisovatelem a publicistou Václavem Malovickým.

Statek Na Gruntu | foto: Foto: Archiv Na Gruntu Lipná

„Recepty jsem pečlivě přečetl a mohu říct, že je chebská kuchyně velmi jednoduchá. Jídla stojí většinou na bramborách, nechybí polévky, hodně se využívá med. Řada receptů je použitelná i nyní, ale ne všechno by gurmánům lahodilo. Třeba polévka z hlávkového salátu podávaná jako ozdravné jídlo v lázních. Je třeba si pohrát, zkoušet a pokrmy doladit,“ říká Ondřej Kurák. Pro jarní sezonu připravil například chebské Lebkuchendocken.

Jde o sladké zavinuté pečivo, které se peče po nakrájení. Připomíná známé šneky. „Těsto je jednoduché jako téměř všechny původní chebské recepty. Neobsahuje vejce, nebál bych se jej označit jako obyčejné. Opakem je však náplň, která se skládá z másla, strouhaného perníku, ořechů a cukru. Recept jsem doladil přelivem z medového rozvaru. V minulosti byl med z Chebska vyhlášený, jezdili si pro něj lidé z daleka,“ uvedl šéfkuchař.

Suroviny především z regionu

Navrch je šnek rovněž nad rámec receptu pomazaný vyšlehaným krémovým sýrem se smetanou a opět je vše oslazené medem. „Je to, myslím, dobrá alternativa k chebskému mazanci či velikonočním jidášům,“ řekl šéfkuchař, který kromě Lebkuchendocken připravil i další speciality inspirované kuchyní starého Chebu. Například bramborový krém s podmáslím nebo králičí stehno pečené ve slanině se špenátem a bramborovým bácem.

Ochutnat lze i jehněčí kýtu na rozmarýnu nebo hráškové kroupoto s pečeným vejcem. „Naše kuchyně je zaměřená hlavně na českou klasiku, lidem nabízíme pokrmy z lokálních surovin, některé jsou inspirované historickými recepty starého Chebu. Protože připravujeme jídla, která jsou pro tento region tradiční, snažíme se na maximum využívat suroviny, které jsme sami vypěstovali, nebo nám je dodávají farmy a pěstitelé z okolí,“ zdůraznil Kurák.

Všichni mnohdy dělají všechno

Podotkl, že pokaždé tradiční chebské pokrmy lidem představí, vysvětlí, o co jde, proč je nabízí a jaký je příběh jídla, které mají na talíři. „Abychom mohli tomuto konceptu dostát, přikoupili jsme společně s rodinou kus pole a založili farmu nazvanou Kořeny,“ poznamenal Ondřej Kurák. Restaurace, která je zaměřená na tradiční venkovský styl chebského regionu, je díky tomu z velké části soběstačná, zejména co se týče zeleniny a ovoce.

Kurákovi v sezoně pěstují běžné plodiny, ale i ty, které v kraji nejsou dostupné. Například čínské zelí, mangold, kerblík, barevné odrůdy rajčat, několik druhů brambor a dýní. V podniku pracuje celá Ondřejova rodina. Maminka Pavlína se otáčí na place, otec Ondrej má na starosti údržbu a techniku, sestra Pavlína se stará o farmu a manželka Šárka pečuje o marketing. „Často se stane, že každý dělá právě to, co je potřeba,“ usmívá se Ondřej Kurák.

V plánu je vlastní obchůdek

Důvodem není jen jeho kuchyně, ale osobitý přístup při prezentaci jídla během servírování. Proslulé jsou také tradiční lipenské buchty podle egerlandského receptu. Lidé do Lipné mířili i na slavnosti dýní, které na statku loni poprvé pořádali. „Sklidili jsme pět tun různých dýní. A když jsme zaplnili dvůr, napadlo nás uspořádat festival zaměřený na dýně. Na statek se tehdy sjelo na patnáct stovek lidí z celého kraje,“ vzpomíná Šárka Kuráková.

Vedle tradičních i méně známých jídel nabízí statek Na Gruntu také speciality, které si mohou lidé odnést domů. Třeba právě buchty, mazance, paštiky nebo džemy. A protože je o výrobky ze statku mezi veřejností veliký zájem, plánuje rodina Kurákových, že sortiment domácích výrobků ještě rozšíří a otevře si také malý obchůdek.

17. dubna 2017