Opatření proti koronaviru ovlivní přehlídku folkloru i Festival světel

  16:12
Tři zahraniční soubory odřekly kvůli koronavirové pandemii účast na letošním, v pořadí už 25. Karlovarském folklorním festivalu. Organizátoři museli navíc upravit program tak, aby se vyhnuli produkcím pod střechou. S opatřeními počítají v souvislosti s aktuální situací také pořadatelé další tradiční podzimní karlovarské akce, Festivalu světel.

Vystoupení folklorního souboru ze Severního Kypru na Mírovém náměstí v Ostrově v rámci programu 24. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Karlovy Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Účast na 25. ročníku festivalu odřekly soubory z Rumunska, Polska a Slovenské republiky,“ potvrdil Lubor Hanka, který stojí od samého počátku v čele organizačního štábu karlovarské folklorní přehlídky.

Kvůli aktuální situaci s koronavirem ovšem museli organizátoři sáhnout i k dalším opatřením, která program zúžila. „Zrušili jsme vnitřní produkce,“ dodal Hanka.

Příznivci lidové hudby tak nemohou počítat s dnešním zahajovacím vystoupením Roztančená Evropa, které měl hostit hotel Imperial. Stejně tak se v pátek neuskuteční dvě akce pro žáky základních škol pod společným názvem Svět tančí, které se měly odehrát ve Velkém sále hotelu Thermal a v kulturním sále v Rosnicích. 

Návštěvníci přijdou také o Slovenskou veselici a ochutnávku jídel. „První oficiální akcí tak bude v pátek 4. září vystoupení Festival je tu! na scéně před hotelem Thermal,“ uvedl organizátor.

Do dalších akcí festivalu by podle Hanky už epidemie zasáhnout neměla, protože se odehrávají pod otevřeným nebem. Ale i venku Lubor Hanka účastníkům i návštěvníkům doporučuje obezřetnost. „Členům souborů doporučujeme používat roušky. Ne však při vystoupeních, ale pouze při přesunech městem,“ řekl Hanka.

Letošní folklorní festival skončí v neděli 6. září. Jeho součástí jsou také doprovodné akce - jarmark lidových řemesel před Thermalem a hlavní poštou a pořady na podzimních porcelánových slavnostech před Grandhotelem Pupp.

K obezřetnosti nabádají také organizátoři další tradiční podzimní akce, Festivalu světel. Ten krajské město už popáté rozzáří ve dnech 11. a 12. září.

„S ohledem na pandemická opatření návštěvníkům akce doporučujeme udržovat sociální distanc, případně nosit roušky,“ uvedl Josef Dlohoš, ředitel Infocentra Karlovy Vary, které festival zaštiťuje.

Pořadatelé navíc na interaktivních stanovištích, která návštěvníky aktivně vtahují do děje festivalu, zajistili dezinfekční prostředky.

V kraji jsou desítky nemocných

Všechny tři okresy Karlovarského kraje mají zatím na pomyslném semaforu České republiky bílou barvu. Ta naznačuje nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy. Přesto se však krajští hygienici k podobným akcím stavějí zdrženlivě. „Nedoporučujeme je,“ potvrdila Michaela Zajíčková, epidemioložka a mluvčí krajské hygienické stanice. 

V kraji je podle statistik z 1. září celkem 65 nemocných. „Onemocnění není jen importované, ale je také dílem z hromadných akcí po celé republice. Na nich se vždy najde někdo pozitivní. K tomu se váže mnoho kontaktů,“ vysvětlila Zajíčková.

Podle aktuálně platného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví jsou zakázané venkovní akce, na kterých je předpoklad účasti více než tisícovky lidí ve stejný čas na stejném místě. U akcí pod střechou je tento limit 500 návštěvníků.

Loňská přehlídka folklorních souborů