Přes překážky pro míček a rychle zpátky. Ve flyballu se radují psi i jejich páníčci

  17:22
Na dvě stovky účastníků z pěti zemí Evropy se o víkendu sjedou do Nové Role u Karlových Varů. Koná se tu historicky první mezinárodní halový turnaj ve flyballu v České republice.

„Flyball je sport i zábava pro temperamentní psy všech velikostí i plemen,“ popisuje závodění Jaroslava Dočkalová z pořadatelského týmu Flyvaryors, působící v Karlovarském kraji od roku 2016.

„Dvě čtyřčlenná družstva se utkávají na dvou stejných flyballových dráhách. Na nich pes překonává skokové překážky, poté rychle naskočí na desku boxu, aby chytil míček a aportoval ho zpět ke svému psovodovi. Vítězí družstvo, které dokáže překonat všechny překážky v nejrychlejším čase,“ líčí pravidla klání.

Podle kapitána týmu Radka Motyčky je na turnaj přihlášeno třicet týmů z pěti zemí včetně České republiky. Sportovci a jejich čtyřnozí parťáci přijedou z Polska, Maďarska, Německa a Velké Británie. První závodníci vybíhají na trať v sobotu v 9 hodin, v neděli je začátek soutěží v 8.30 hodin.

On-line přenos pro diváky

Na akci je zvaná i veřejnost. Protože však kapacita haly není velká. Flyvaryors nabídnou zájemcům jinou možnost, jak se závodů zúčastnit a neobvyklý sport si užít.

„Domluvili jsme se, že budeme dělat live stream. Na našem YouTube kanále poběží po celé dva dny turnaj na několik kamer,“ uvedl Motyčka s tím, že na turnaji se objeví držitelé národních rekordů a absolutní špička ze všech zúčastněných zemí. „Nabitou první divizi doplníme i naším týmem. Jako čeští rekordmani se tam taky zařadíme,“ prohlásil Motyčka.

Psí radost

Upřesnil, že flyball je jedním z nejdynamičtějších psích sportů, který kombinuje energii, rychlost a nadšení. Je založen na rychlém běhu se schopností koordinace a mrštnosti.

„Od psů a jejich páníčků to vyžaduje nejen fyzickou, ale i mentální přípravu k dosažení maximálního výkonu. Flyballový turnaj není jen o vítězství, ale především o sdílení radosti ze společné aktivity mezi psy a jejich majiteli,“ popsal Radek Motyčka.

Doplnil, že flyballové turnaje se většinou konají pod širým nebem a provází je atmosféra plná smíchu, štěkotu a vzájemného povzbuzování. Díky tomu tento sport vytváří silné pouto mezi lidmi a jejich zvířecími kolegy.

„Velkou výhodou flyballu je otevřenost většině plemen. Nejčastěji se mu věnují border kolie, ale sport jako takový je určen všem, kteří milují rychlost, soutěžení a přátelskou atmosféru,“ dodal Motyčka.