Filmaři přiblíží historii krušnohorských obcí, natáčejí virtuálního průvodce

  12:14
Natáčení téměř půlhodinového videa, které podpoří projekt Petra Mikšíčka Živé hory, začalo pod jeho režisérskou taktovkou v Ostrově. Virtuální průvodce historií sedmi krušnohorských obcí je už zdarma ke stažení, video by se mělo na internetu objevit kolem Velikonoc.

„Původně to mělo být sedm snímků ze znovuoživených Krušných hor. V každém z nich se měla představit jedna obec. Vzhledem k současné situaci ale vznikne video jen jedno,“ konstatuje Petr Mikšíček.

Mobilní aplikace Živé hory je výsledkem česko-německé spolupráce. Pomocí rozšířené reality nebo 360° videosféry pomáhá uživatelům oživit dávno zaniklá místa v sudetské krajině prostřednictvím několika desítek interaktivních vizualizací.

„Video, které nyní vzniká, představí nejen obce zahrnuté v tomto projektu, ale dá nahlédnout i do jeho zákulisí, technických a technologických postupů při vzniku aplikace,“ naznačuje její autor.

Živý kraj zahrnuje sedm obcí - Ostrov, Jáchymov, Boží Dar, Abertamy, Loučná pod Klínovcem, Annaberg - Buchholz a Breitenbrunn.

„Ve videu promluví jak zástupci těchto sídel, tak tvůrci aplikace. Programátoři aktuálně dolaďují poslední detaily, aplikace, které jsou ke stažení, jsou ale plně funkční. Aktuálně na projektu pracují čtyři programátoři, pět jiných si na něm ovšem za dobu příprav vylámalo zuby,“ doplňuje s úsměvem Petr Mikšíček.

Na území sedmi jmenovaných obcí díky tomu vzniklo sedm vycházkových okruhů, které nabízí až 40 vizualizací z dějin Krušnohorska. Nejedná se přitom pouze o klasická videa, ale i 360° videosféru či technologickou novinku v podání rozšířené reality, kdy můžete přes displej mobilního zařízení vidět skutečné prostředí doplněné o věrohodné 3D modely či reálné postavy. 

„Je to skvělý tip pro jarní vycházky. Buď na pár hodin, jako třeba v Ostrově, nebo na celý den v případě Božího Daru, kde má okruh 40 kilometrů,“ říká autor projektu, za kterým stojí i organizace Antikomplex. Projekt je financovaný Evropskou unií z programu SN/CZ.

Vizualizace používané v Živých horách mají také velký potenciál ve vzdělávání, jak zmiňuje například senátor a starosta města Boží Dar Jan Horník: „My na Božím Daru plánujeme využít vizualizace a trasy k vytvoření pracovních listů pro školy z okolí, aby mohly sloužit k výuce.“ Petr Mikšíček pak doufá, že do budoucna přibudou i další lokality, které se do projektu prezentace historických faktů prostřednictvím rozšířené reality zapojí.