Sluneční elektrárnu lidé z hor odmítají, investor ale od projektu sám ustoupil

  16:30
Bouři nevole na sociálních sítích vyvolala zpráva o záměru vybudovat fotovoltaickou elektrárnu v těsné blízkosti Horní Blatné na Karlovarsku. Vzniknout měla na 16 hektarech pozemků, které podle katastru nemovitostí patří firmě NZF 1. Projekt v srdci Krušných hor ale zastavil sám investor.

„Oficiálně nevím nic. Každopádně budeme dělat vše pro to, abychom záměr zastavili,“ reagoval Robert Petro, starosta Horní Blatné. Už kontaktoval odbor územního plánování radnice v Ostrově. „Budeme se tomu bránit,“ zdůraznil starosta.

Podobné vyjádření dal i výbor zapsaného spolku Ryžovna. „Se žádostí o vyjádření se na nás obrátil občan, který má v lokalitě nemovitost, i město Horní Blatná. Připravujeme podklady k vyjádření k uvažované výstavbě. Rozhodně nebude pozitivní,“ řekl člen výboru spolku Rudolf Chlad.

Lokalita nebyla ke stavbě vhodná

Investiční skupina RSJ, potažmo Česko - Moravský zemědělský fond, podle mluvčí RSJ Venduly Dittrichové analyzuje z hlediska proveditelnosti záměr vzniku fotovoltaických elektráren na některých ze zemědělsky nevýznamných pozemků, které má pod správou.

„Projekt v dané lokalitě ale nebyl shledán k tomuto záměru vhodným, a proto nebude realizován,“ uvedla mluvčí investiční skupiny RSJ, která je většinovým vlastníkem NZF 1.

Podle Dittrichové si skupina uvědomuje nutnost zvyšování podílu obnovitelných energií a veřejný zájem energetické nezávislosti České republiky.

V rozporu s krajinou v UNESCO

„Chceme přispět ke změně energetického mixu a realizaci moderní a čisté energetiky. Budeme dále i ve spolupráci s Česko - Moravským zemědělským fondem hledat příležitosti pro využití zemědělských půd nižší bonity pro stavbu fotovoltaických elektráren. Každopádně ale hodláme vždy jednat v rámci zákonných postupů a reflektovat zájmy lokálních samospráv,“ doplnila mluvčí.

Štěpán Javůrek, ředitel Destinační agentury Krušnohoří, sice fotovoltaické elektrárny nevnímá jako fatální problém pro krajinu, v tomto případě to ale podle něho nezapadá do celkového konceptu.

„Pokud se hlásíme k faktu, že jsme na seznamu UNESCO a považujeme se za krajinu světového významu, tak velká solární elektrárna v ní nemá co dělat. Devalvovala by naši práci,“ zdůraznil.