Města se zahleděla do slunce, budoucnost vidí ve fotovoltaických panelech

  9:36
Čistá energie ze slunce láká řadu radnic v Karlovarském kraji. V souvislosti s nárůstem cen elektřiny a plynu se stále více poohlížejí po různých možnostech, které jim instalace fotovoltaických panelů nabízí. A tak se města zasáhl solární boom.

Například Aš nyní připravuje projekt na instalaci fotovoltaických systémů na střechy devíti městských budov. „V Aši se jedná o budovu Kulturního centra LaRitma, dům s pečovatelskou službou, sportovní halu, dvě základní školy, základní a střední školu ve Studentské ulici, ubytovnu, bytový dům a objekt společnosti Ašské služby,“ uvedl mluvčí města Milan Vrbata.

Pořízení fotovoltaiky chce město financovat ze státní dotace. Radnice vypsala veřejnou zakázku a vybrala firmu, která připraví podklady. Zpracuje na každý objekt technické studie jako podklad pro podání žádosti o dotaci z programu ministerstva životního prostředí. Město za to zaplatí necelých 700 tisíc korun bez DPH. Přebytky vyrobené elektrické energie mají být využity v komunitní energetice města Aše.

Zájem má také Rotava

Rotava na Sokolovsku je dalším z míst v Karlovarském kraji, kde se vážně zabývají využitím obnovitelných zdrojů energie. Rotavští mají v plánu fotovoltaiku, panely se zatím objeví na třech městských objektech. Starosta Michal Červenka ovšem předpokládá, že by se projekt mohl do budoucna rozšířit i na další budovy.

„Počítáme, že spotřebujeme asi 80 procent vyrobené elektřiny. Do budoucna proto uvažujeme o dalších krocích. Nabízí se například možnost ohřevu vody v městských domech. Nyní k tomu používáme plynové kotle, které bychom na léto odpojili a vodu ohřívali elektřinou. V zimě to ale nepůjde, proto bychom se zase přepnuli na plyn,“ doplnil Červenka.

Střechy musí vydržet

Podobné záměry mají například v Chodově či v Mariánských Lázních. I tam by měly jako malé městské elektrárny posloužit domy v majetku radnic. „Chceme na město pohlížet jako na zdroj energie,“ konstatoval starosta Chodova Patrik Pizinger. Studii toho, jak by mohla komunitní energetika vypadat, chce mít ještě letos. Realizaci projektu pak starosta označuje za dlouholetý proces.

Rovněž radnice v Mariánských Lázních pracuje na projektu fotovoltaických elektráren. Ty se mohou v budoucnu objevit na střechách městských budov. „Jde nám o to opravdu ušetřit. Máme zimní stadion, bazén, sportovní halu, školy a školky. Tam všude dochází k navýšení cen energií. Nejprve je však třeba prověřit, zda konstrukce střech ty panely udrží,“ řekl starosta Martin Hurajčík.

Podobně smýšlejí i v Chebu, kde už odsouhlasili pilotní projekt, kterým je vybudování fotovoltaiky na objektu 6. základní školy, a schválili smlouvy o připojení k distribuční soustavě.

5. srpna 2022