Všudypřítomná energie dnes není samozřejmost, ukazuje výstava u Thermalu

  14:12
Náplavka hotelu Thermal hostí výstavu Energie a civilizace. Jedná se o expozici panelů s fotografiemi a texty, které líčí způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace.

Exteriérová panelová výstava na náplavce u hotelu Thermal Energie a civilizace. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podobná výstava, ale s tématem vody, se tady konala v létě 2020. Garantem obou výstav je egyptolog Miroslav Bárta.

„Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti,“ uvedl Bárta.

Dnes je podle něj tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil.

„Otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie je pro naši budoucnost naprosto zásadní a tato výstava na to jasně poukázala již při svém vzniku v roce 2020,“ dodal.

„Energie je v dnešní civilizaci všudypřítomná, není to ale jen teplo, světlo a práce. Spoléháme se na ni také ve vzájemné komunikaci, v případě výpadku nastává informační vakuum, závisí na ní telefony, přijímače, datové sítě,“ zdůraznila Andrea Pfeffer Ferklová, primátorka Karlových Varů. Podle ní už město jako jedno z prvních začalo využívat LED zdroje pro veřejné osvětlení nebo upravovat budovy na úsporné.

Výstava ukáže typy energií na přehledných schématech a fotografiích. Na náplavce hotelu je zdarma k vidění až do 25. května. Některé z vystavených snímků vznikly přímo v Karlových Varech nebo jejich okolí.

Autor: