iDNES.cz

Plynárnu zastavily emisní povolenky, teď se ale znovu částečně rozběhne

  16:50
Sokolovská uhelná po třech letech obnoví část provozu ve své plynárenské technologii ve Vřesové. Letos uvede do provozu tři ze 26 generátorů. Chce hlavně prověřit celý systém. Firma otestuje například možnost nahrazení zemního plynu, což by přispělo k energetické bezpečnosti Karlovarského kraje.

Plynárna ve Vřesové bude pracovat jen se zlomkem maximálního možného výkonu. Zhruba v polovině roku by se tak měly rozjet tři z celkových 26 generátorů. Provoz plynárny firma zastavila v roce 2020 kvůli enormnímu růstu cen emisních povolenek.

Zpracovatelská část společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové

„Výkon tří generátorů se bude pohybovat v rozmezí 4 až 4,5 procenta maximálního možného,“ uvedl Martin Čermák, technický ředitel Sokolovské uhelné. Firma rovněž upraví podmínky zplyňování uhlí. Místo kyslíku například využije vzduch.

Cílem částečného znovuobnovení provozu plynárny podle Čermáka není výroba elektrické energie. „Chceme hlavně analyzovat proces zplyňování uhlí za upravených podmínek. Otestujeme například možnost nahrazení zemního plynu, což by přispělo k energetické bezpečnosti kraje,“ vysvětlil technický ředitel.

Za spuštění tří generátorů 95 milionů korun

Do srpna 2020 provozovala Sokolovská uhelná paroplynovou elektrárnu ve Vřesové právě na plyn z produkce tlakové plynárny. Po rozhodnutí o pozastavení činnosti provedla společnost opatření k provozu paroplynové elektrárny na zemní plyn. Vzhledem k stoupající ceně této komodity však nebyla schopna ji za ekonomicky přijatelných podmínek provozovat.

„Drahý zemní plyn a riziko jeho nedostupnosti je dalším důvodem, proč máme věnovat pozornost obnovení provozu tlakové plynárny. Jedná se o vhodnou alternativu při řešení současné krize. Zprovoznění části plynárny poskytne příležitost pro zajištění plynu z tuzemských nerostných surovin pro energetické potřeby,“ přiblížil další důvody kroku, k němuž se Sokolovská uhelná chystá, předseda dozorčí rady firmy Pavel Tomek.

Zprovoznění tří generátorů vyjde Sokolovskou uhelnou na 95 milionů korun. Spuštění části technologie odhaduje společnost na červenec letošního roku. V současné době ji odkonzervovává, čistí a opravuje.

Plynárna je unikátní technologií

V souvislosti s obnovením zplyňování uhlí vznikne 42 nových pracovních míst. „Z 95 procent už máme lidi ve stavu. Podílejí se na přípravě spuštění plynárny. Většinu z nich tvoří zaměstnanci, kteří už mají s provozem zkušenosti z minulosti,“ řekl k personálnímu zajištění startu plynárny Martin Čermák.

Plynárna ve Vřesové je podle vyjádření Sokolovské uhelné unikátní technologií. Za vysokého tlaku a teploty dokáže přeměnit hnědé uhlí na energetický plyn.

Plynárenská část neobnáší jen samotné tlakové zplyňování uhlí, ale například i technologii štěpení vedlejších karbochemických produktů, takzvaný hořákový generátor. „Ten patří k jedinečným technologiím nejenom z českého, ale rovněž z globálního hlediska,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí Sokolovské uhelné.

Z celého procesu současně vznikají chemické produkty určené k dalšímu využití, jako jsou například kyselina sírová, čpavek či fenolové vody. Ty by podle záměru těžařské firmy mohla využívat na základě vloni podepsaného memoranda o spolupráci i sokolovská chemička Synthomer. V současné době je v celém areálu Vřesové v provozu pouze sušárna a drtírna uhlí. Ta připravuje vstupní palivo pro teplárnu.

zpět na článek