Rozpočet kraje na příští rok je schválený, podpořila ho i opozice

  8:46
S příjmy více než jedenáct a čtvrt miliardy korun počítá pro příští rok rozpočet Karlovarského kraje. Dokument na pondělním jednání zastupitelstva podpořila i opozice. Výdaje podle schváleného materiálu dosáhnou téměř třinácti miliard.

Nový objekt Střední keramické a sklářské školy bude jednou z největších investic kraje pro příští rok. | foto: Regionální stavební sdružení Karlovy Vary

„Saldo rozpočtu bude kryté z prostředků Evropské unie a státního rozpočtu,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Počítá, že z rozpočtového určení daní kraj získá 4,174 miliardy korun, což je jen malý nárůst oproti roku 2024. Při sestavování výše daňových příjmů je kraj dlouhodobě opatrný. Drží se o 4,5 procenta níž, než je predikce ministerstva financí. Samotný provozní rozpočet kraje na příští rok je ale podle ní přebytkový. „Z přebytku 228 milionů půjde 200 milionů do fondu budoucnosti,“ upřesnila hejtmanka.

Rozpočet je až na drobné změny stejný, jaký navrhovalo předchozí vedení kraje. To současné v něm hledalo úspory. Našlo 60 milionů, které přesune do fondu rezerv. Bývalý hejtman Petr Kulhánek ocenil, že kraj pokračuje v projektu telemedicíny. „Ten jsme se pokoušeli rozjet, ale poměr ceny a výkonu nebyl dobrý,“ konstatoval současný ministr pro místní rozvoj.

Karlovarský kraj má novou vládu. Chce méně placených postů a kontrolu hospodaření

Na telemedicínu, respektive projekt online nepřetržitou pohotovost, vyčlenil kraj pro příští rok deset milionů korun.

„Nebude to náhrada klasické pohotovosti, ale její alternativa,“ řekl při projednávání rozpočtu náměstek pro zdravotnictví Petr Kubis. Kraj už soutěží, kdo bude v regionu tuto službu poskytovat.

Krajský zastupitel Jiří Klsák pro změnu kvitoval to, že nedošlo ke krácení dotací na kulturu a památkovou péči. „Jen mě trochu mrzí, že zmizel dotační titul na neperiodické publikace,“ podotkl. Ty bude podle radní Gabriely Dostálové kraj řešit formou individuálních dotací.

Mezi největší investice kraje pro příští rok patří pokračování Generelu Karlovarské krajské nemocnice. „Půl miliardy bude stát modernizace urgentního příjmu nemocnice,“ naznačila Mračková Vildumetzová.

Stavba nové části nemocnice začne za rok, zvýší kapacitu urgentního příjmu

Pokračovat bude i projekt výstavby nové Střední průmyslové školy keramické a sklářské za 1,5 miliardy korun, začne i výstavba Karlovarského inovačního centra. „Řadu investic chystají i příspěvkové organizace kraje,“ doplnila hejtmanka.

Co ovšem krajský rozpočet neřeší, jsou prostředky na nepedagogické pracovníky škol. V celé republice na jejich financování chybí deset miliard korun. „Znepokojuje mě, že státní rozpočet je schválený, ale o nepedagogických pracovnících se v něm nemluví,“ uvedla hejtmanka.

Podle poslance Jana Kuchaře tuto otázku řeší novela školského zákona. „Ta by měla být schválená v březnu příštího roku. Pro nepedagogické zaměstnance počítá s částkou jedenácti miliard. To je garantovaná shoda na vládní úrovni. Bude ale diferenciace mezi menšími a většími školami,“ naznačil další vývoj této sporné otázky Kuchař.