V Aši zbylo už jen pár podnikatelů, lidé u nich mohou platit i virtuální měnou

  13:00
V Aši začíná projekt podpory lokální ekonomiky Corrency. Digitální měna má v tomto případě posílit koupěschopnost obyvatel a podpořit zdejší občany. Principem je, že město daruje svým obyvatelům peníze v digitální měně, v takzvaných correntech.

Lidé, kteří se zapojí, by tak mohli získat až tisíc korun na podporu místních obchodníků či poskytovatelů nejrůznějších služeb. Prostřednictvím correntů by mohli zaplatit polovinu útraty. S plánem na oživení ekonomiky pomáhá radnici společnost Corrency, která stojí za podobnými projekty v řadě měst České republiky.

„Registrace pro občany i obchodníky začala 1. července. Bude dostupná až do naplnění kapacity, nejpozději však do konce projektu v prosinci. Za deset dnů se zaregistrovalo 191 občanů a sedm obchodníků. V půlce července už má potvrzenou smlouvu jedenáct podnikatelů,“ uvedl Vítězslav Bečka. Ve firmě Corrency je zodpovědný za marketing a komunikaci.

Zbylo pár řemeslníků a podnikatelů

Realizace projektu začne 1. srpna, kdy už bude možné correnty platit. Ještě před tím zástupci společnosti a radnice obchodníkům a provozovatelům služeb v Aši projekt detailně představí. „Start registrací se podařil. Jejich největší růst nastává po začátku transakcí, když už lze systém používat a jeho jednoduchý princip se poté rychle rozšíří mezi uživatele,“ doplnil Bečka.

Jak uvedl starosta Vítězslav Kokoř, projekt má podpořit zdejší podnikatele a zvýšit kupní sílu obyvatel. „Mezi největší největší problémy Aše patří nízká ekonomická a podnikatelská aktivita. Lidem se nevyplatí podnikat, odcházejí raději pracovat do Německa. V Aši zbylo pár řemeslníků a jiných podnikatelů. Právě ty bychom chtěli podpořit,“ podotkl starosta.

V supermarketech correnty nezaplatíte

Na zahájení projektu dá letos Aš dva miliony korun. Correnty město pořídí ze svých zdrojů. Dalších 140 000 korun půjde na další náklady a marketing. Podle Kokoře by do projektu přihlášení obyvatelé města měli dostat od radnice tisíc correntů, z nichž každý bude mít u obchodníků hodnotu jedné koruny. Sami se pak rozhodnou, jakou službu či produkt correnty zaplatí.

Dotace mají lidi motivovat k návštěvě místního obchodníka či poskytovatele služby se sídlem v Aši. Kromě jejich podpory má být tento model podle vedení města užitečný také v tom, že získá informace, kolik lidí v Aši reálně podniká a o jaké služby je zájem. Correnty mají podpořit malé a střední firmy. Nebude tak možné jejich uplatnění třeba při nákupu v supermarketu.

Projekt se už v řadě měst osvědčil

Ašská radnice se při svých plánech na oživení místní ekonomiky inspirovala v nejrůznějších městech republiky. „Někde radnice podpořily zájmové kroužky pro děti, jinde místní obchodníky nebo jen určité služby, farmářské výrobce a tak podobně,“ poznamenal mluvčí města Milan Vrbata.

Projekt podpory lokální ekonomiky zavedli například v Kyjově na Hodonínsku, některých částech Prahy či ve Slezské Ostravě. Právě v Kyjově byl v roce 2021 spuštěn pilotní projekt, který byl pro radnici zdarma. Ve Slezské Ostravě mohou lidé využít dotaci na sportovní a rekreační aktivity. Podle ašského starosty se systém ve většině měst osvědčil.