Miliony pro děti, lékaře i seniory. Kraj rozdal peníze z přebytku hospodaření

  16:16
Pošesté a naposledy rozdělovali letos krajští radní peníze z přebytku hospodaření Karlovarského kraje za uplynulý rok. V šesti krocích tak do různých projektů uvolnili celkem 1,2 miliardy korun. Většina této částky, 900 milionů korun, posílí rozpočet krajského fondu budoucnosti.

Radní mimo jiné zohlednili obrovský zájem všech školních i předškolních zařízení v Karlovarském kraji o program podpory kulturního vyžití dětí. „Aby se bez nějakých větších doplatků dostaly na různé kulturní akce,“ poznamenal hejtman Petr Kulhánek.

Původně bylo na program podpory kulturního vyžití dětí pět milionů korun. „Zájem o něj ale daleko převyšoval vyčleněné peníze. Pro druhé pololetí letošního roku jsme se proto rozhodli podpořit tento program dalšími pěti miliony,“ řekl Kulhánek.

Tři miliony z přebytku hospodaření kraje pak půjdou na podporu vzniku nových ordinací praktických lékařů a pediatrů.

Další peníze pak poslouží na nákup vozidel senior expres. O pomoc s jejich pořízením se na kraj obrátilo osm měst a obcí. Na podporu měl kraj vyčleněný rovný milion korun, poptávka ovšem zněla na částku 2,6 milionu. „Projekt jsme proto dofinancovali částkou 1,6 milionu korun tak, aby se dostalo na všechny žadatele,“ doplnil hejtman.

Podotkl, že spíše než jen pro potřeby seniorů budou nová vozidla sloužit jako komunitní. Podpora kraje na jejich pořízení zůstává beze změn. „Na jedno vozidlo je to maximálně 333 tisíc korun. Tuto částku jsme vzhledem k vývoji cen na trhu s automobily zvýšili. Původně to byl čtvrtmilion,“ dodal hejtman Petr Kulhánek. Projekt na podporu nákupu těchto vozidel bude pokračovat i v dalších letech.

7. dubna 2023