Loketská dvorana léta chátrala, teď získala už druhé významné ocenění

  11:16
Cenou Patrimonium pro futuro, kterou uděluje Národní památkový ústav, se může chlubit projekt rekonstrukce takzvané Městské dvorany v Lokti na Sokolovsku. V letošním roce je to už druhé významné ocenění, které tato akce získala. Uspěla i u odborné poroty soutěže Stavby Karlovarského kraje 2022.

Zrekonstruovaná loketská dvorana. | foto: Regionální stavební sdružení Karlovy Vary

Obnova historického objektu v centru Lokte fakticky začala v roce 2016. Nový směr nabrala v roce 2018, kdy se podle vyjádření Národního památkového ústavu dostala do souladu s principy památkové ochrany.

„Objekt si cenu určitě zaslouží,“ komentoval rozhodnutí Národního památkového ústavu dnes už bývalý starosta Lokte Petr Adamec, za jehož „éry“ se uskutečnila většina prací. „Na druhou stranu je nutné říct, že se rekonstrukce připravovala už v době starostování pana Hlavsy v roce 2010. Podíl na projektu tak měli všichni porevoluční starostové,“ doplnil.

Objekt dvorany vznikl v letech 1884–1885. Už tehdy jej autor projektu, kterým byl pravděpodobně Friedrich Dörfler, koncipoval jako kulturně-společenské centrum města. Stavba v historizujícím slohu vyrostla na místě několika měšťanských domů a tvořily ji dvě části: Pětipodlažní s ubytovacími, stravovacími a provozními prostorami a s ní propojená nižší se sálem pro kulturní a sportovní činnost.

Prázdný objekt chátral

Po druhé světové válce se do objektu přestěhoval loketský národní výbor. Od konce 80. let minulého století však tehdy už nevyužívaný dům začal postupně chátrat. Hrozila mu dokonce demolice. Stal se tak jednou z nejohroženějších památek v Karlovarském kraji.

Kompletní rekonstrukce, díky které se podařilo zachránit řadu cenných architektonických prvků včetně polychromní výmalby stropu sálu, byla nákladná. „Stála přibližně 116 milionů korun,“ upřesnil Petr Adamec. Město ji hradilo z úvěru. „Získali jsme ale i dotaci v řádu jednotek milionů korun od ministerstva kultury na zajištění střechy, výmalbu sálu či opravu oken,“ podotkl bývalý starosta.

Po rekonstrukci se objekt dvorany vrátil ke svému původnímu účelu. V části sídlí loketská základní umělecká škola, část město využívá jako stánek kultury, ve kterém se odehrávají koncerty, divadelní představení či přednášky.

„Cena Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro zhodnocuje a vyzdvihuje, co se v oblasti památkové péče podařilo, a oceňuje ty, kteří se o úspěšné dílo přičinili,“ informuje Národní památkový ústav na svých webových stránkách. V kategorii záchrana památky ji převzal právě Petr Adamec. Úspěšným počinem však podle současného místostarosty města Petra Zahradníčka péče o památky v Lokti nekončí.

„Čeká nás rekonstrukce objektu bývalého internátu Střední průmyslové školy naproti současné radnici. V něm máme nyní školní jídelnu,“ naznačil Zahradníček. Budova patřila společně s jedním z objektů Střední průmyslové školy kraji. „S ním jsme ji vyměnili za druhou školní budovu, která byla v majetku města, takže někdejší internát je nyní náš,“ dodal Zahradníček.