Zloději kradou v lese dřevo ve velkém, ochránit ho mají fotopasti i hlídky

  9:50
Lesníky v Karlovarském kraji trápí krádeže dřeva. Jeho cena se oproti loňsku zdvojnásobila. Nyní už nemizí z lesních skládek po malých hromádkách, ale doslova po kamionech. Důkazem je i poslední krádež na Karlovarsku, kterou vyšetřovala policie. Z lesa tam zmizelo smrkové a modřínové dřevo za 600 tisíc korun.

„Karlovarští kriminalisté zahájili trestní stíhání pětadvacetiletého muže z Plzeňska, kterého obvinili ze spáchání přečinu krádeže. Obviněný muž měl v průběhu února letošního roku nejméně ve třech případech oslovit devětadvacetiletého muže zabývajícího se nákladní dopravou vytěžené dřevní hmoty. Tomu měl nabídnout prodej vytěžené dřevní hmoty, kterou měl mít údajně uskladněnou na různých místech na Karlovarsku, a to i přes to, že neměl žádné povolení se skládkami dřeva jakkoliv nakládat,“ uvedl policejní mluvčí Jan Bílek.

Po telefonické domluvě dorazil přepravce do lesa, kde se nacházely skládky dřeva, vybavený nákladními automobily s hydraulickou rukou na jeho naložení. Ve dvou případech šlo o tak velké množství dřeva, že na místo musely přijet dva nákladní automobily.

„Dohromady měl na nákladní vozidla naložit přibližně celkem 175 metrů krychlových smrkového dřeva a modřínu, aniž by věděl, že obviněný nemá povolení dřevo prodávat. Po naložení měl devětadvacetiletý muž ve všech případech obviněnému muži zaplatit výrazně nižší částku, než byla hodnota odcizené dřevní hmoty. Z místa měl poté odjet,“ dodal policejní mluvčí.

Majitele tak pětadvacetiletý muž připravil zhruba o 600 tisíc korun. V případě prokázání viny u soudu mu hrozí až pět let vězení.

Závora i lesní stráž

Hospodáři si zoufají, dřevo se musí podle nich v lesích hlídat. Spolupracují i s policií.

„Dříví uskladněné v lesích je třeba bezpečně expedovat odběratelům. Jde o státní majetek a finanční prostředky. Chceme s policií zabránit krádežím,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR s tím, že podnik chrání dříví před zloději také závorami, používáním fotopastí i GPS trackerů v kládách, které sledují polohu.

„Využíváme tak jeden z nejmodernějších způsobů ochrany dříví,“ dodal Groda.

V roce 2021 státní lesníci odhalili a nahlásili policii krádeže tří tisíc metrů krychlových dřeva v hodnotě 2,2 milionu korun.

„S krádeží jsme se nesetkali. Všechny přístupové cesty máme ale zabezpečené závorou a bezchybně funguje i ochranná služba, lesní stráž, myslivecká stráž a spolupráce s městskou i státní policií. Systém na hlídání dřeva také funguje perfektně a lesy jsou hlídané 24 hodin denně. S narůstající cenou dřeva se samozřejmě zvyšuje i riziko krádeže,“ uvedl ředitel Lázeňských lesů Karlovy Vary Stanislav Dvořák.

„Snažíme se tomu jít naproti a vyvarovat se nepříjemným situacím, kdy nám z lesa bude mizet dřevo. Když lidé potkají na procházce lesem skládku, tak si myslí, že si ji mohou beztrestně vzít. Mýlí se,“ upozornil.

Na Chebsku lesy hlídané nejsou a dříví se nekrade. Cena je nastavená nízko a je velmi přijatelná pro všechny. „Extra problémy s krádeží jsme nikdy řešit nemuseli. Dříví, které prodáváme, je finančně dostupné. Nemáme případ, kdy by nám z lesa zmizelo již pokácené dřevo. Fotopasti do lesa umisťovat nebudeme. Prodávat dřevo z druhé ruky se lidem totiž nevyplatí,“ sdělil Josef Kubát, ředitel Lesů města Chebu.