Děti potřebují víc trénovat na dopravním hřišti, pletou si značky i směry

  9:26
Provozovatelé dětských dopravních hřišť v Karlovarském kraji se nestačí divit. Po dvouleté pauze děti stěží poznávají dopravní značky, nevědí, kde je levá a kde pravá strana, a odstrašuje je i samotná jízda na kole. Zastupitelé Karlovarského kraje proto nyní schválili podporu programu zaměřeného na obnovu dopravních hřišť.

ilustrační snímek | foto: Autoklub ČR

Dopravní hřiště mají za úkol představit svět silničního provozu těm nejmenším. Děti by se tam měly naučit poznávat dopravní značky a osvojit si základy pohybu po komunikacích. Jsou určena především školákům čtvrté a páté třídy na základní škole.

Školáci si zde mohou vyzkoušet jízdu na kole, koloběžce a odrážedle podle pravidel silničního provozu. Touto zábavnou a především bezpečnou formou chtějí Karlovy Vary a další města v kraji pomoci děti připravit na reálný silniční provoz.

„Největší problém je zaručeně přehled v křižovatkách. Potíže dělá malým i dopravní značení nebo ukazování změny směru jízdy. S dětskou orientací na hřišti je to o dost horší než v předchozích letech,“ sdělil Jakub Keluc ze Světa záchranářů Karlovy Vary.

Nejvíce podle něj děti baví hřištěm projíždět na kole. „Spoustu dětí zaujalo být chodcem a počkat si na přechodu, než jim dá přednost spolužák na kole. Zastavit na stopce, dát přednost v jízdě a mnoho dalšího se je snažíme naučit teoreticky i prakticky,“ dodal Keluc.

Kde je levá a kde pravá

Na dopravním hřišti v Sokolově se potýkají s jiným problémem. „S dopravním značením problém děti nemají, ale neorientují se v pravé a v levé straně. Udržovat se v pravém jízdním pruhu je pro ně opravdu dost náročné a někdy takřka nemožné,“ informoval Petr Doubek z Domu dětí a mládeže Sokolov.

Na dopravním hřišti v Chebu poznají značky a orientují se v křižovatkách, ale mají problém se samotnou jízdou na kole. Děti totiž neudrží rovnováhu.

„Dělá jim problém prakticky všechno. Samotná jízda na kole je pro některé opravdu odstrašující a v ten moment ztratí všechen elán a chuť si hřiště vyzkoušet. Za tuto skutečnost nemohou samotné děti, ale rodiče, které je tímhle směrem nevedou. Děti jsou na tom čím dál tím hůř,“ řekl Miloslav Šverdík, ředitel Domu dětí a mládeže Cheb.

Zastupitelé Karlovarského kraje schválili podporu programu zaměřeného na obnovu stávajících dopravních hřišť. Tuto podporu poskytuje Karlovarský kraj každý rok. Letos je pro tento dotační program v krajském rozpočtu vyhrazena částka 300 tisíc korun.

„Programem na obnovu dopravních hřišť se snažíme podpořit plynulost provozu a bezpečnost na silnicích v našem kraji. Právě na dopravních hřištích se totiž děti setkávají již od útlého věku se základními pravidly silničního provozu a se situacemi, které je mohou potkat i v reálném životě. Protože již ale vědí, jak se mají zachovat, snižuje se tak riziko dopravních nehod a dalších nebezpečí,“ uvedl člen zastupitelstva Karlovarského kraje Jan Bureš.