Domov Matyáš dostane na rekonstrukci miliony, začít by mohla na podzim

  9:18
Velkou kritiku opozičních členů krajského zastupitelstva vyvolalo stažení bodu dofinancování projektu rekonstrukce Domova se zvláštním určením Matyáš v Nejdku na Karlovarsku z posledního jednání. Nyní se plán rekonstrukce domova vrací na stůl s výraznou finanční injekcí.

Domova se zvláštním určením Matyáš v Nejdku. | foto: Domov Matyáš Nejdek

Podle opoziční zastupitelky a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové kvůli nejrůznějším krajským zakázkám chybí peníze.

„Tím prvním místem, kde rozkutálené prostředky chybí, je bohužel Matyáš. Ten měl být zrekonstruován a dále sloužit seniorům. Příprava projektu byla ale ze strany vedení kraje pozastavena právě z důvodu nedostatku peněz,“ reagovala po posledním zasedání krajského zastupitelstva.

Podle hejtmana Petra Kulhánka se však Matyáš rekonstruovat bude. „Museli jsme najít adekvátní financování,“ konstatoval hejtman.

Původně kraj počítal s tím, že projekt posílí šesti miliony. Tato částka se ale vzhledem k vývoji cen ukázala jako nedostatečná. Nově tak krajští radní předloží zastupitelům navýšení financování o 75 milionů korun. „Je to odhad investičního odboru,“ vysvětlil hejtman, proč se suma zvýšila více než desetkrát.

První studie je už deset let stará

O rekonstrukci nejdeckého zařízení pro klienty ve věku nad 60 let, kteří trpí nejrůznějšími typy demence či Alzheimerovou chorobou, se mluví už řadu let. První studii na celkovou rekonstrukci podle radního Roberta Pisára kraj schválil už před deseti lety. Odhadované náklady byly tehdy 170 milionů korun.

„Rekonstrukce Matyáše byla v letech 2014 až 2016 součástí Akčních plánů Programu rozvoje kraje, ale ty nebyly nikdy tak akční, aby k nějaké akci došlo, a zaměstnanci služby tak seniorům sloužili ve stále obtížnějších podmínkách,“ konstatoval Pisár. Současné vedení kraje se podle něj k záměru vrátilo na počátku roku 2021.

V současných cenách by měla přijít dvouetapová rekonstrukce celkem na 450 milionů korun. První etapa předpokládá náklady ve výši 210 milionů korun, schválené finanční krytí bylo doposud 135 milionů, z čehož více než 52 milionů tvoří schválená dotace ministerstva práce a sociálních věcí.

Dofinancovat zbývá zmiňovaných 75 milionů korun. Pokud krajští zastupitelé tuto částku odsouhlasí, mohla by podle Pisára rekonstrukce začít na podzim.