Unikátní minerální pramen v Dolních Pasekách opět teče, ale málo

  11:42
Minerálka v Dolních Pasekách na Chebsku, která před časem vyschla, začala opět vytékat. Ale je jí málo. Vydatnost je přibližně na třetině původního množství. Pramen se tak rekonstrukci systému jímání nevyhne.

Minerální pramen v Dolních Pasekách. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Voda je mineralizovaná, ale vytéká velmi slabě a jen z jedné trubky. Zato se objevuje i mezi schody a v podlaze altánu, která je asi metr pod úrovní okolního terénu,“ popisuje dojmy z poslední návštěvy místa mluvčí města Aš Milan Vrbata. Právě pod Aš totiž Dolní Paseky spadají.

Pramen tak opět čekají opravy. Nepříjemné je, že se při obnově jeho jímání bude muset rozbít podlaha altánu.

„Jiná cesta není. K prameni se nezachovala žádná dokumentace. Zřejmě zmizela po odsunu německých obyvatel. Nikdo neví, kde přesně vytéká,“ konstatuje Vrbata. Je také možné, že voda uniká přímo z trubky, která ji přivádí do mísy na podlaze altánku, postaveného v roce 1930.

Pramen je náchylný na množství vody a srážek

„Ten systém vypadá trochu jako obrácený trychtýř. Stoupající oxid uhličitý s sebou bere i vodu. Je to princip bez jakýchkoli elektrických čerpadel, který tehdy dělali Němci všude. Mělo to tu výhodu, že voda sice tekla málo, ale stále,“ uvádí Svatopluk Josef Čech ze Studnařství BČ Mariánské Lázně s tím, že stávající problémy zřejmě způsobuje netěsnost v systému jímání.

Pramen v Dolních Pasekách je podle všeho navíc jímán velmi mělce, v hloubce přibližně dva metry, proto je náchylný na množství vody a srážek. „To je důvod, proč množství vody, minerálů i oxidu uhličitého kolísá,“ vysvětluje Čech, podle kterého je možné, co do systému jímání, minerálku v Pasekách přirovnat k prameni Ferdinand v Mariánských Lázních.

Ten je však přece jen stabilnější, protože je zachycován ve dvanáctimetrové hloubce. „Navíc je nutné zohlednit, že jsme v seismicky aktivní oblasti. Může se proto stát, že se po otřesu některá ze štěrbin v podloží přivře,“ dodává Čech.

Potíže trvají už delší dobu

Minerální pramen z Dolních Pasek se s problémy potýká už delší dobu. Před třemi lety výrazně změnil chuť. Z vody zmizely minerály i bublinky kysličníku uhličitého. Před dvěma lety zase začala kolísat vydatnost pramene.

„Na podzim 2015 dokonce voda zmizela úplně, jindy zas minerálka zaplavila altán natolik, že nebylo možné dovnitř vstoupit,“ vzpomíná Vrbata na problémy, které odstartovaly rozsáhlou rekonstrukci odtokového potrubí, jež vodu z altánu odvádí do blízkého potoka Bílý Halštrov.

Kromě toho se upravoval altán i jeho okolí. Nyní čekají minerálku další opravy. Hotovo by mělo být do dubna, kdy začíná hlavní turistická sezona.

Dolnopasecký pramen je zmiňován již ve 12. století. Minerálku, která je svým složením podobná pramenům v nedalekém německém Bad Brambachu, odborníci doporučují při poruchách látkové výměny, při svalovém revmatismu či při dně.

Pavilon byl nad vývěrem postaven v roce 1930, o kus dál stávala malá stáčírna. K prameni vede zeleně a žlutě značená turistická trasa, cyklisté se k němu dostanou po cyklotrase číslo 2061.