Demolice mostu přes dálnici D6 trvala jen pár hodin, zbyla po něm hromada suti

  11:26
Za rachotu těžké techniky a v oblacích prachu zmizel v noci ze soboty na neděli z krajské dopravní mapy most přes dálnici D6 u odbočky na Chodov a Loket. Na nový si budou motoristé muset počkat do října letošního roku.

Bagry se speciálními nástavci se do více než 50 let staré mostní konstrukce zakously kolem půl osmé večer. Krátce před půlnocí zbyla z původní stavby jen hromada suti, která na uzavřené dálnici vytvořila barikádu.

„Z našeho pohledu bylo vše tak, jak jsme předpokládali a jak si naplánovali,“ zhodnotil noční akci Jiří Šlachta, ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje. Při demolici se podle něj ale ukázalo, že původní stavitelé nebyli tak pečliví, jak být měli. „Zejména kvůli chybějící izolaci byl asi most v takovém stavu, v jakém byl,“ vysvětlil Šlachta.

Železobetonový most stál na svém místě od roku 1972, tedy dlouho před tím, než pod ním silničáři postavili dálnici. „Původně se zřejmě počítalo s tím, že společně s dálnicí se postaví i most nový. Asi na něj nezbyly peníze, a tak zůstal ten původní,“ uvedl Jiří Šlachta.

Absence mostu přinese dopravní problémy

Ten ovšem nejen svým technickým stavem, ale také dispozicí, kdy v tělese dálnice stály hned tři mostní pilíře, nevyhovoval. Se starým mostem se přišly rozloučit desítky vesměs místních lidí. Psychicky se také připravovali na problémy, které s sebou chybějící most v následujících měsících přinesou.

„Bude to náročné,“ suše konstatoval jeden z přihlížejících. Most mezi Chodovem, respektive Novým Sedlem, a Loktem, byl totiž velice frekventovaný. S jeho demolicí budou muset motoristé využívat značené objížďky po silnicích druhých a třetích tříd.

Podle plánů kraje a krajského správce komunikací by nový most, který je navržený jako trámová předpjatá konstrukce s jediným pilířem, hotový letos v říjnu. Po jeho dokončení bude následovat dvouměsíční zkušební provoz. Ten ostrý pak začne v prosinci.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Autor: