Soud zprostil Limberského obžaloby z vydírání kvůli investici do kryptoměn

  14:38
Obžaloby z vydírání zprostil v úterý karlovarský okresní soud bývalého fotbalistu Davida Limberského a další dva obžalované v případu, kdy na předloňské schůzce údajně v jedné z karlovarských kaváren vymáhali pod pohrůžkou zbraně po tehdy dvaatřicetiletém Luboši Jírovi z Karlovarska více než čtyři miliony korun. Tyto peníze jeho prostřednictvím investovali do těžby kryptoměny Ethereum.

Zprošťující rozsudek si vyslechli David Limberský, Pavel Vaigl a Marcel Kosec. Čtvrtému obžalovanému Františku Kohoutovi soud za vydírání uložil dvouletý trest s tříletou zkušební dobou. Zároveň mu vyměřil stotisícový peněžitý trest, propadnutí zbraně a pětiletý zákaz jakoukoliv držet. Také musí nahradit Všeobecné zdravotní pojišťovně více než tři tisíce korun za ošetření zraněného Jíry.

Rozsudek není pravomocný. Kohout se na místě odvolal, ostatní tři zproštění obžaloby se práva na odvolání vzdali. Státní zástupce i zástupce poškozeného si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Fotbalista Limberský se rozhodl investovat do těžby kryptoměn a společně se třemi svými společníky nakonec dal na pořízení těžební výpočetní techniky přes čtyři miliony korun. Těžba Etherea ale nešla tak, jak jim poškozený sliboval, a výnos byl nižší. Po neshodách s Limberským nakonec poškozený muž stroje na těžbu kryptoměn odpojil. Následovala schůzka 21. září 2022 v karlovarské kavárně, kde si měl Limberský a jeho společníci s Lubošem Jírou vyjasnit, jak se bude situace dál řešit.

Při schůzce ale dnes nepravomocně odsouzený Kohout podle obžaloby ztratil nervy a poškozeného muže udeřil svou legálně drženou pistolí. Ostatní jej ale podle mínění soudu v tomto jednání nepodporovali, spíše ho krotili.

Senát pod vedením Adriana Matúše má za prokázané, že František Kohout Jíru zbraní několikrát udeřil do hlavy a mířidly mu způsobil zranění. V průběhu hlavního líčení všichni obžalovaní tvrdili, že žádná zbraň na schůzce nebyla. Kohouta však usvědčily stopy DNA poškozeného právě na mířidlech zbraně. Senát nepřesvědčily argumenty obhajoby, podle které se biologický materiál dostal na zbraň sekundárním přenosem.

Nátlak jsme nevyvíjeli, řekli u soudu obžalovaní z vydírání, kde figuruje i Limberský

„Bylo jednoznačně prokázáno, že obžalovaný nezvládl situaci a vyvíjel na poškozeného nátlak za použití zbraně,“ konstatoval v odůvodnění rozsudku Adrian Matúš. Podle soudu se nicméně neprokázalo, že by tři obžalovaní plánovali nátlak na poškozeného muže. A i chování Kohouta soud označil spíše za exces. Jenže tím, že muže skutečně udeřil zbraní a zbraní mu i hrozil, se podle soudu vydírání dopustil.

Luboš Jíra se domáhal i částky 300 tisíc korun za nemajetkovou újmu. S tímto nárokem jej senát odkázal na občanskoprávní soud. Poškozený požadoval i 700 tisíc korun za bezpečnostní službu, kterou si údajně najal. „Tento nárok se nepodařilo prokázat, navíc se částka jeví jako přehnaná,“ uvedl v úterý předseda senátu Adrian Matúš.

23. dubna 2024

Autoři: , ,