O vybudování sálu v Císařských lázních víme jen málo, vadí památkářům

  9:06
K plánu Karlových Varů na vybudování koncertního sálu v krajských Císařských lázních už si své řekli i památkáři. Upozorňují, že i přes zvažovanou mnohamilionovou investici s nimi nápad zatím nikdo nekonzultoval. Budova je přitom národní kulturní památkou.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Až 150 milionů korun je ochotné krajské město investovat do vzniku vyhovujícího koncertního sálu pro Karlovarský symfonický orchestr. Vedení radnice se přitom opírá o nové řešení architekta rekonstrukce Tomáše Dohnala, se kterým by neměli mít problém ani odborníci Národního památkového ústavu v Lokti (NPÚ). Ti už jsou připravení řešení posoudit i konzultovat.

Jedinou potíží je, že se na ně doposud nikdo neobrátil. Doputovala k nim pouze architektova skica. A to je podle nich poněkud málo.

„Představení variantního řešení v podobě jediného obrázku, navíc v rámci vícestranného jednání na krajském úřadu, nelze označit ani za první krok v procesu odborného posouzení návrhu z hlediska památkové péče, jde spíše o nultý předkrok,“ konstatovala ředitelka loketského NPÚ Romana Riegerová.

Památkářům chybí studie

Památkáři by potřebovali přinejmenším studii nebo nejlépe projektovou dokumentaci. Přesto bylo i ze skici podle ředitelky na první pohled patrné, že je návrh naddimenzovaný a překračuje limity stanovené ze strany památkářů. Na to je upozornili loketští odborníci i krajští památkáři.

Podle primátora Petra Kulhánka naskicoval architekt koncertní sál na úrovni druhého a třetího podlaží loni, což s loketskými památkáři projednal.

„Z diskuse kromě pozitivního hodnocení vzešly také dvě námitky. Není možné, aby nová střecha nad koncertním sálem převyšovala hřebeny střech ostatních, a není možné, aby kapacita hlediště, uvažovaná na 650 míst, zasahovala v nejvyšším podlaží do současných koupelen, které by tedy byly odstraněny,“ popsal primátor.

Po dohodě se symfoniky zazněly návrhy na další úpravy. Sál má mít nově jen 500 míst, což podle primátora vyřeší obě námitky NPÚ. Jenomže návrhy na stavební úpravy památkově chráněného objektu může NPÚ předložit jen majitel - tedy kraj. Architekt by k tomu potřeboval plnou moc, kterou nemá.

Vedení Karlovarského kraje přitom informace o nových plánech města překvapily. Hejtmanka Jana Vildumetzová situaci před časem shrnula v otevřeném dopise adresovaném primátorovi. Zmínila v něm například, že se o plánech radnice dozvídá z médií, i právě to, že NPÚ v souvislosti se sálem žádost o vydání takzvaného závazného stanoviska nedostal.

„Ke dvěma návrhům prezentovaným v roce 2017 a 2018 uvedl, že s ohledem na rozsah bouracích prací je vidí jako nepřípustné,“ upozornila. 

O dalším postupu v případě Císařských lázních se chce vedení kraje a Karlových Varů bavit 23. dubna, kdy je na programu společné jednání radních.

O úspěch projektu se již mnoho měsíců snaží iniciativa Koncertní sál pro Vary, kterou podporuje řada známých osobností. Tento týden by měli mít její zástupci schůzku s Romanou Riegerovou, na kterou dorazí i architekt Tomáš Dohnal s novým návrhem.

„Chceme od Národního památkového ústavu v Lokti získat nezávazné stanovisko, kde bude obecně napsané, že je cesta v nějaké průchozí rovině. Paní hejtmance bychom pak stanovisko ukázali, aby viděla, že je možné se o návrhu bavit,“ uvedl člen iniciativy a violoncellista Karlovarského symfonického orchestru Martin Ondráček.