Sokolovská chemička chystá dva ekologické projekty, pročistí vzduch i vodu

  9:18
Dva významné projekty, které zlepší životní prostředí v Sokolově a jeho okolí, chystá pro letošní rok vedení sokolovské chemičky Synthomer. Týkají se čistoty vody a vzduchu. Oba jsou v plánu na letošní rok a firma za ně utratí 18 milionů korun.

Letecký pohled na sokolovskou chemičku Synthomer. | foto: Synthomer Sokolov

Finančně náročnější je investice, která se týká odpadních vod. Voda by měla chemičku opouštět čistší než v okamžiku, kdy do procesu výroby vstupovala.

„Investice umožní postupné změny v ekologickém nakládání s odpady, zejména s důrazem na odpadní vody,“ uvedla Martina Poštová, mluvčí sokolovské chemičky.

Odpadní vody vyčištěné pomocí nové technologie se přirozeně vrátí zpět do řeky. „To je v době klimatických změn a neustálých diskusí o dostupnosti zdrojů vody významné,“ podotkla mluvčí. 

Významný je i fakt, že díky použité technologii výrazně klesne uhlíková stopa výroby v sokolovském podniku. „Tento projekt přinese omezení produkovaného množství CO2 zhruba o 1400 tun ročně,“ potvrdila Poštová.

Sokolovský podnik za novou technologii čištění odpadních vod zaplatí 15 milionů korun.

„Jemné částečky polymerů ve vodě jsou pomocí přídavku pomocných látek shluknuty do větších částic a následně odděleny od vyčištěné vody filtrací,“ popsala novou technologii mluvčí chemičky.

Vedle čistší vody a menší produkce CO2 má nová úpravna odpadní vody podle Poštové ještě jeden význam. Do budoucna umožní případný růst kapacity výroby disperzí v Sokolově.

Uhlí nahradí ekologičtější plyn

Druhá investice, která je předběžně propočítaná na tři miliony korun, se výrazně dotkne kvality ovzduší v Sokolově. Chemička Synthomer chystá změnu topného média. Z uhlí se chystá přejít na podstatně ekologičtější plyn.

„Zelenou k tomuto kroku jsme od vedení skupiny Synthomer dostali loni v listopadu,“ konstatovala Martina Poštová. 

V uhelných kotlích by měl oheň definitivně vyhasnout v letošním roce. „Přechod na zemní plyn přinese výrazné snížení produkce CO2,“ řekla k projektu mluvčí chemičky.