iDNES.cz

Západem Čech otřáslo zemětřesení o síle až 4,1. Letos zatím nejsilnější

  0:54,  aktualizováno  11:07
Na Chebsku se v pondělí těsně před půlnocí opět otřásla země. Podle údajů Evropského středomořského seismologického centra mělo zemětřesení magnitudo až 4,1 a jeho epicentrum bylo pět kilometrů jihovýchodně od Lubů, u obce Nový Kostel.

Záznam noční seismické činnosti na Chebsku (21. 5. 2018) | foto: GFU AV

„Po přepočtení dosáhl nejsilnější otřes 3,8. Efekt byl znatelně větší a bylo to dáno tím, že zemětřesení bylo v mělké hloubce, a to kolem sedmi kilometrů, zatímco ty předchozí byly v hloubce zhruba devět kilometrů,“ uvedla Jana Doubravová ze Seismologického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Za uplynulé dva týdny to už byl několikátý otřes, poslední silnější přístroje a obyvatelé regionu zaznamenali minulý týden.

Tehdy automatické přístroje naměřily magnitudo 3,7, po přepočtu pak odborníci upravili hodnotu na 3,2. Pondělní otřesy, které o sobě daly vědět hodinu před půlnocí, jsou tak letos dosud nejsilnější. 

Pojišťovny zaplatí jen silné zemětřesení, důlní otřesy ne

Uživatelé sociálních sítí hlásili otřesy a popisovali jejich účinek nejen z obcí na Chebsku a v německém příhraničí, ale i ze vzdálenějších míst, jako je Chomutov nebo Nové Strašecí na Rakovnicku, nebo Kladno a Mariánské Lázně.

„Komentovala jsem to mezi kamarády tak, že je tu znovu osmašedesátý a přijely tanky,“ popsala jedna ze svědkyň. V Kladně zase jedné z žen po otřesu spadl notebook do postele.

Otřesy podle Jany Doubravové hlásí lidé ze širokého okolí, dokonce i z Prahy. A to především proto, že v noci si lidé spíše všimnou i slabších záchvěvů.

„Hlásil mi kolega, že to bylo cítit v Bohnicích, Letňanech, Kobylisích i na Chodově,“ uvedla Doubravová. Škody podle ní seismologové zatím nahlášené nemají.

Praha je přitom od epicentra vzdálena více než 150 kilometrů. „Seismické vlny se podobně jako zvukové šíří všemi směry a účinky pak závisejí na síle zemětřesení v ohnisku a vzdálenosti,“ vysvětlil ČTK Tomáš Fischer z Ústavu hydrogeologie Přírodovědecké fakulty UK. V hlavním městě se ale otřesy projevují nanejvýš cinkáním skleniček. „U takového zemětřesení jsou zcela neškodné,“ podotkl Fischer.

„Málem jsem měla infarkt, oklepal se celý barák. Už aby to přestalo,“ píše jedna z uživatelek Facebooku. „Myslela jsem, že někomu bouchla plynová bomba, i barák se kolébal, děsný,“ líčí žena z Ostrova na Karlovarsku.

Při otřesech na začátku měsíce zaznamenali vědci zvukovou stopu:

„Šílený otřes, spadlo mi světlo v chodbě ze zdi, rachot a pak následné otřesy! Hnus a srdce v krku, zatím letos nejhorší,“ svěřuje se v diskusi obyvatelka Oloví. „Klepal se celý barák, třikrát za sebou,“ potvrzuje žena z Habartova.

„Tentokrát byl otřes opravdu silný. Je to nepříjemné, lidé říkají, že celou noc nespali, ale žádné škody nikdo nehlásil,“ uvedl starosta Nového Kostela Oto Teuber.

„Lidé do dotazníku napsali třeba to, že jim při zemětřesení zdivočela kočka. Ale škody na majetku nikdo neoznámil,“ řekla Jana Doubravová.

Silné otřesy pocítili i lidé v Lubech. „Tak trochu jsme doufali, že už se ta zemětřesná aktivita uklidní, protože pár dnů byly otřesy jen slabé. Ale dnes v noci to začalo nanovo. A zajímavé bylo i to, že otřesy šly často po sobě, vlastně se zem třásla celou noc,“ uvedla starostka Lubů Anita Černíková. Ani v Lubech ke škodám na majetku nedošlo.

Ředitel Muzea Sokolov Michael Rund přiznal, že zatímco předchozí otřesy propásl, tentokrát je zaznamenal. „Příjemný pocit to určitě není. Už jen proto, že člověk bere tu pevnost a stabilitu země za bernou minci a ono to, jak se v takovýchto případech ukazuje, nemusí být tak docela pravda. Přírodu prostě nemůžeme podceňovat,“ dodal.

Na Chebsku dochází k zemětřesnému roji, takže země se bude chvět i nadále.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,
zpět na článek