Téměř tři metry vysoký dřevěný kříž stál od roku 2004 na kamenném podstavci v místech bývalé kostelní věže. Tam ho také lidé našli.
„Prohlídka dřeva objasnila příčinu. Na kříži, tomto symbolu křesťanství, se podepsal zub času a ten v místě, kde byl do zídky ukotven, jednoduše uhnil,“ vysvětlil zřícení kříže Milan Vrbata, tiskový mluvčí ašské radnice. „Věc byla předána odboru správy majetku a investic, který zajistí výrobu a instalaci kříže nového,“ dodal.
Ašský evangelický kostel platil až do 19. ledna 1960 nejvýznamnější ašskou památkou. Byl postaven v letech 1747 až 1749 na místě dřívějšího malého kostelíka.
V kostele poutal pozornost barokní oltář z roku 1754 i relativně nová zajímavost - elektrické varhany s 4318 píšťalami z roku 1911.
To vše ale shořelo v lednu 1960, kdy dělníci převrhli při natírání dřevěných částí kostela naftový agregát. Dva lidé utrpěli těžké popáleniny a chrám lehl popelem. Stát zůstalo jen torzo kostela, které bylo zlikvidováno až v 80. letech minulého století.
V letech 2003 a 2004 nechalo město Aš celou lokalitu přestavět na památník. Na obnažených základech stojí někde pár desítek centimetrů, jinde jsou zbytky zdí metr vysoké. Návštěvníci tak mají představu o velikosti a tvaru kostela. Kromě zmíněného dřevěného kříže uvnitř poutá pozornost také náhrobní kámen z roku 1740, nalezený při zemních pracích. Ten je umístěn na podstavci u vchodu památníku.