Výhled ze Špalíčku. Cheb pustil dovnitř symbolu města návštěvníky

  16:18
Příkrá úzká schodiště, někdy až miniaturní místnosti, v nichž je možné si sáhnout na strop, ale i neopakovatelné výhledy na náměstí Krále Jiřího. V Chebu se v sobotu zcela mimořádně otevřela pro veřejnost část chebského Špalíčku. Lidé tak mohli nahlédnout do prostor, kam se běžně nedostanou.

Průvodcem po unikátním komplexu kupeckých domů, který je symbolem města Cheb, byl tamní starosta Antonín Jalovec.

„Jako velký příznivec chebské historie chci ukázat běžně nedostupná místa. Takovým je třeba prostor ve Špalíčku, který je v současné době vyklizený, uzavřený a čeká na rekonstrukci. Díky alespoň výjimečnému zpřístupnění se lidé mohli seznámit s tím, jak ikona Chebu vznikla a jak se v průběhu let stavebně vyvíjela,“ uvedl starosta Jalovec, který při prohlídce odtajnil vzájemně propojené prostory hned tří sousedních domů ze 14. století.

„Celý Špalíček původně tvořily tři bloky domů. Do dnešních dnů se zachovaly jen dva, oddělené pouze 1,6 metru širokou Kramářskou uličkou. Když se podíváme shora, zjistíme, že dům s číslem popisným 497, který dnes navštívíme, má extrémně širokou střechu. Vybíhá do náměstí směrem k bývalé poště,“ začal vyprávět Jalovec, který si vzal na pomoc řadu historických fotografií ikonického Špalíčku.

Mimo jiné prozradil, že první dřevěné boudy na náměstí vznikaly už ve 13. století nebo že původní hrázdění budov bylo až do roku 1910 skryto pod omítkou. To kvůli ochraně před požárem.

Začátkem šedesátých let však Špalíčku začal zvonit umíráček. Okenní otvory bez rámů, vytrhané podlahy, hroutící se zdi. Navzdory demoličnímu výměru se nakonec soubor jedenácti kupeckých domů podařilo zachránit.

Z historického Špalíčku však zůstaly stát jen obvodové zdi a krovy. Ty v současnosti drží pohromadě železobetonová konstrukce. Kovové profily jsou v místnostech dobře patrné, někdy dokonce trochu nešťastně brání otevírání oken.

Chebský Špalíček je prožraný červotočem a houbami, drží jen díky oceli

„Chceme tento prostor využít jako zázemí pro expozici chebských krovů. Měli by tady sídlit průvodci, bude tu i místo pro výzkumníky. V současné době dojednáváme na projekt dotaci z Norských fondů. Pokud bude naše žádost úspěšná, práce na rekonstrukci této části Špalíčku by mohly zahájit ještě letos,“ upřesnil starosta Jalovec.

Ten má v plánu představit veřejnosti ještě další běžně nedostupná místa ve městě. Jaká to budou, však zatím prozradit nechce. Už nyní je ale jisté, že na podzim otevře své zázemí veřejnosti například chebská radnice. Ta zavede návštěvníky mimo jiné na půdu, kde jim nabídne pohled na unikátní krov, který je ve výborném stavu.