VIDEO: Do Chebu zavítal mušketýr, na jeho kalhoty padlo pět metrů látky

  18:12
Neobvyklou podívanou si mohli užít lidé na náměstí Krále Jiřího v Chebu. Kolem poledne do města přijel mušketýr. Nadšenec v kostýmu z dob třicetileté války se procházel kolem Špalíčku, zavítal do muzea a na císařskou falc.

Nadšenec Roman Nord, který se už více než čtvrt století převléká do historických kostýmů a ve svém volnu objíždí evropská města, účastní se rekonstrukcí historických bitev a nejrůznějších dobových setkání, přijel do Chebu z malé vísky poblíž německého Kolína nad Rýnem.

V České republice je podle svých slov poprvé. Do Chebu jej zlákala osobnost Albrechta z Valdštejna a také výstava v chebském muzeu, která se období třicetileté války věnuje.

„Třicetiletá válka je konflikt, který mne velmi zajímá. Myslím si, že rok 1648, kdy byl podepsán Vestfálský mír, přinesl zrod nové Evropy. Poté následovalo dlouhé období míru, kdy se neválčilo. Vidím v tom paralelu s 2. světovou válkou, po které také v Evropě ustaly boje,“ konstatuje Roman Nord, který se zajímá například o období Napoleonských válek, ale i o další ozbrojené střety v Evropě.

Že se v dobovém kostýmu cítí jako ryba ve vodě, dokládá několika výpady a šermířskými pózami, které jen tak mimochodem při hovoru zaujímá.

Zdobí jej při tom speciální vysoké kožené boty s přezkami, které pod koleny drží na místě kožené proužky.

„Ušité jsou v Itálii, mezi levou a pravou botou není rozdíl. Obě jsou stejné,“ vysvětluje Nord. Zvláštní jsou i široké kalhoty, na jejichž zhotovení krejčí spotřeboval až pět metrů látky.

Kožený kabátec, ušitý podle vzorů na obrazech z roku 1570, se také může pochlubit dnes už nevídanou zvláštností. Rukávy totiž nejsou v podpaží přišité. Důvod? Při šermu to umožňuje větší volnost pohybu. Jako důkaz Nord předvede několik výpadů, při nichž kord sviští vzduchem.

„To je španělský rapír. Rukojeť a ruku chrání koš ve tvaru zvonu,“ ukazuje Nord svou dlouhou štíhlou zbraň.

Na Valdštejnské slavnosti, kdy si celé město připomene slavného vojevůdce, se ale mušketýr nechystá. Konají se na sklonku prázdnin, konkrétně 30. a 31. srpna.

„To už budu bohužel v práci a cesta z Kolína do Chebu je přece jen dlouhá. Ale na další slavnosti, které se budou konat za dva roky, určitě přijedu,“ slibuje Nord.