Česko-německé pomezí láká mladé a vzdělané lidi na přeshraniční studium

  14:04
Poprvé v historii nabídne chebská ekonomická fakulta Západočeské univerzity v Plzni studium, o kterém je možné bez uzardění říct, že je přeshraniční. Studenti bakalářského programu Management and Digital Technology, kteří mohou být z Česka i z dalších zemí, prožijí čtyři roky západočeské škole a na německé Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden.

Ekonomická fakulta v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nový studijní program chebské „ekonomky“ bude cílit jednak na zájemce ze středních škol v ČR, jež stále více nabízejí odbornou výuku v cizím jazyce, dále pak na uchazeče z Německa i z mezinárodního prostoru. Výuka bude probíhat v angličtině, požadovaná znalost jazyka je na úrovni B2. Studenti ale získají rovněž základy češtiny a němčiny, protože během čtyřletého studia absolvují dva praktické semestry na české i německé straně. Po ukončení studia obdrží diplomy hned ze dvou vysokých škol.

Sledování informací

Novinky z chebské pobočky Západočeské univerzity v Plzni plánuje veřejnosti představit Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje, která s fakultou na programu úzce spolupracuje.

Ve středu 17. dubna bude možné od 17 hodin sledovat online prezentaci nového studijního programu Management and Digital Technology prostřednictvím tohoto odkazu. Podrobnosti je možné rovněž najít na sociálních sítích, jako je Facebook či Instagram.

Program by měl pomoci posílit hospodářsky slabý region podél česko-bavorské hranice. „Přibývá firem, které čelí kritickému nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. V některých společnostech začíná být situace natolik vážná, že zvažují svoje další působení v Karlovarském kraji. Proto otevření nového atraktivního oboru, který bude připravovat budoucí absolventy podle potřeb firem a v úzké spolupráci s nimi, velmi vítáme,“ přiblížila Lenka Mansfeldová, ředitelka Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje.

Právě komora patří ke stěžejním partnerům školy. Zajišťuje totiž studentům praxe ve firmách. „Ze strany regionálních společností je velký zájem o přijímání studentů na praxe. Firmy věří, že tak získají nové kvalifikované zaměstnance v oborech, které jsou na trhu práce velmi žádané, navíc s výbornou znalostí cizích jazyků,“ uvedla Lenka Mansfeldová.

Podle děkanky Fakulty ekonomické Michaely Krechovské je cílem nového studijního programu získat kvalifikovanou sílu, která by přispěla k hospodářskému růstu a vybrala si region jako místo pro život.

Autor: