iDNES.cz

Chebské divadlo nabízí ženský i mužský pohled na hledání spřízněné duše

  14:02
Západočeské divadlo v Chebu připravilo pro své diváky v pořadí čtvrtý titul Sezony nového začátku. Je jím současná hořká komedie ze života nezadaných třicátníků, která nese název Můj romantický příběh. Slavnostní premiéry se odehrají dnes a v sobotu 15. ledna ve studiu d.

Hořká komedie ze života nezadaných třicátníků Můj romantický příběh v podání Západočeského divadla Cheb. | foto: Michal Mráka, ZDCH

„Chcete vědět, kde se lidé potkávají? Pokud jste si někoho nenašli ještě před promocí, oženíte se nejspíš s nějakou krávou z práce. Je to takhle prostý.“

Právě touto replikou Toma v podání Jana Hannyho Firly začíná inscenace o nelehkém hledání životního partnera generace dnešních třicátníků a tzv. singles.

Hořká komedie ze života nezadaných třicátníků Můj romantický příběh v podání Západočeského divadla Cheb.

Tomovi je jednatřicet a zrovna nastoupil do nové práce. A právě tam se potká s Amy. Také ona už překročila věkovou hranici, po níž okolí očekává, že „se usadíte“. Opijí se a začnou si spolu.

Ve zhruba dvouhodinovém představení vylíčí Tom s Amy divákům příběh o hledání té pravé lásky. A to dokonce hned dvakrát – nejprve z mužské a následně z ženské perspektivy. A na závěr se pokusí pokračovat ve vyprávění společně. 

Úspěšná vztahová komedie

Autorem hry je současný skotský dramatik Daniel C. Jackson. Můj romantický příběh je prozatím jeho nejúspěšnější komedií, kterou jen v České republice uvedlo již několik divadel – například pražské Divadlo pod Palmovkou, brněnský Buranteatr či ostravské Divadlo Petra Bezruče.

Inscenaci by měli ocenit vrstevníci hlavních hrdinů a také všichni milovníci tzv. ostrovního humoru a televizních sitcomů. Spíše než o romantický příběh totiž jde o ironickou vztahovou komedii.

„Diváci se mohou těšit na smršť více či méně nekorektních vtipů, gagů a hlášek, uvidí trapasy i lehce bolavá témata ztvárněná s nadhledem a lehkostí. A navíc se můžou spolu s postavami zasmát i sami sobě. Vždyť kdo nikdy nezažil euforii zamilovanosti, bolest z odmítnutí či nepovedené rande?“ popsala dramaturgyně inscenace Kristýna Čepková.

Také oba hlavní protagonisté nacházejí ve svých postavách ledacos sobě podobného. „V Amy je střípek z většiny holek, bez rozdílu věku. Někdy je to trochu bolestné zrcadlo, když si člověk uvědomí, co kdy provedl nebo provádí za skopičiny třeba z úplně iracionálních důvodů. Ta holka se ale zároveň vůbec nelituje, má nadhled a je u toho vtipná,“ popsala herečka Magdaléna Hniličková, která ztvárňuje roli Amy.

Ve hře se celkově objeví na dvě desítky postav, které na jevišti vykreslí pouhých pět herců. Kromě Magdalény Hniličkové a Jana Hannyho Firly uvidí diváci ještě Pavlu Janiššovou, Stephanii Van Vleet a Pavla Richtu. 

Vzhledem k tomu, že se každá situace odehraje hned dvakrát – jednou z pohledu Toma a jednou z pohledu Amy – stojí před hereckým ansámblem zajímavá výzva.

„Je to pro nás technicky nesmírně složité, nesmíme se v tom ztratit. Myslím, že nepřeháním, když řeknu, že z toho máme všichni hlavu jako pátrací balon. Ale vidět, jak si Tom a Amy vykládají každou situaci po svém, je zdroj velké spousty humoru,“ vysvětlila Hniličková.

Otevřený konec

A jak to vše nakonec dopadne? To bude záležet na pohledu diváků. Autor totiž nechává konec otevřený. 

„Dřív jsem otevřené konce nesnášel, s postupem věku je mám čím dál radši – můžu si vybrat a rozuzlení domyslet podle svého. Ač by někdo tu komedii mohl nazývat neromantickou, protože obrací spoustu romantických klišé vzhůru nohama a dělá si z nich sarkastickou legraci, je za tím vším cítit obrovská touha. Touha po velké lásce bez výhrad, touha po romantice, touha po spřízněné duši,“ zakončil režisér Mého romantického příběhu Zdeněk Bartoš.

Hudbu pro inscenaci složil Jiří Švec, scénu navrhl Karel Čapek. Premiéry ve studiu d jsou plánovány na pátek 14. a sobotu 15. ledna od 19 hodin. Nejbližší repríza se uskuteční 18. ledna. Pražská premiéra se odehraje 16. února v Divadle v Celetné.

Autor:
zpět na článek