iDNES.cz

Začne platit nový jízdní řád, v Karlovarském kraji pojede víc vlaků

  8:58
Na tratích v Karlovarském kraji bude jezdit více vlaků. Soupravy Českých drah v příštím roce najedou více než 5 800 takzvaných vlakokilometrů. Vyplývá to z nového jízdního řádu, který vstoupí v platnost 15. prosince.

RegioShark na karlovarském nádraží. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle smlouvy s Karlovarským krajem vypraví národní dopravce denně 274 regionálních vlaků, 34 expresů a rychlíků včetně Pendolina a deset mezistátních spěšných vlaků. Ty nejmodernější soupravy ale vyrazí na koleje až v polovině roku 2021.

Rozsah regionální dopravy zůstane podle vyjádření Českých drah (ČD) na obdobné, spíše vyšší úrovni jako doposud. „Kraj objedná regionální spoje v rozsahu o něco větším než letos,“ konstatoval hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík

Novinkou bude podle jeho slov spoj mezi Chebem a Karlovými Vary. „Navíc bychom chtěli od poloviny roku přidat návazný vlak z Chebu do Aše, aby měli cestující možnost dostat se domů bez složitých přestupů,“ naznačil Hurajčík.

Co se dálkové přepravy týká, změny se podle Vladimíra Omelky, ředitele Regionálního obchodního centra ČD, dotknou obou hlavních tratí. 

„Budou zavedené dva nové rychlíky na trati z Chebu do Prahy přes Karlovy Vary. Ranní bude vyjíždět z Chebu ve 4:28, z Karlových Varů do Prahy pak v 5:12,“ konstatoval Omelka. V opačném směru přibude rychlík z Ústí nad Labem, který bude z Karlových Varů na Cheb vyjíždět v 6:42,“ popsal nové spoje na jedné z dálkových tras.

Mezi Prahou a Plzní nově pojede denně expres 552 s odjezdem ve 20:45 z Prahy. Doposud nejezdil v sobotu. „Večerní expres 565 Cheb – Plzeň – Praha pojede nově později a bude veden až do Prahy. Dříve končil v Plzni. Z Chebu bude odjíždět ve 20:33, do Prahy přijede ve 23.20,“ doplnil Omelka.

Spojení mezi Vary a Chebem každou hodinu

Z nově zavedených dálkových spojů vyplývají i drobné změny na regionální úrovni. Kvůli duplicitě dopravce zruší ranní spěšný vlak z Chebu do Karlových Varů. Cestující o něj ale nepřijdou. České dráhy kapacitu využijí v opačném směru.

„Novinkou bude odpolední osobní vlak z Karlových Varů do Chebu s odjezdem v 17:13. Mezi 12. a 18. hodinou tak bude v úseku Karlovy Vary - Cheb spojení každou hodinu,“ řekl Omelka.

Nové rychlíky

  • V dálkové dopravě budou v pracovní dny na trati 140 zavedeny nové rychlíky (R 605) z Chebu odj. 4:28, z KV 5:12 do Prahy hl.n., v opačném směru nově (R 620) z Ústí n/L, z KV v 6:42, do Chebu v 7:27. 
  • Na trati 178, resp. 170 Ex 552 (z Prahy ve 20:45) nově jede denně (dosud mimo sobotu). 
  • Večerní Ex 565 Cheb – Plzeň – Praha pojede nově později a bude veden až do Prahy. Z Chebu bude odjíždět ve 20:33.

Pendolino bude zatím zajíždět pouze do Chebu a Františkových Lázní. Náměstek Hurajčík však nevzdává snahu o to, aby moderní souprava zajížděla i do Karlových Varů. „Jednání nejsou jednoduchá, ale Karlovy Vary by si Pendolino zasloužily. Nevzdám to,“ řekl náměstek.

Už jen proto, že kraj při rekonstrukci horního nádraží prosadil úpravy projektu tak, aby nádraží bylo schopné Pendolino bez problémů odbavit.

Co se vozového parku týká, nečekají v příštím roce Karlovarský kraj žádné zásadní změny. I nadále se bude dopravce spoléhat na služby osvědčených strojů. Jde o jednotky Pesa řady 844, tedy RegioSharky a RegioNovy.

„V příhraniční regionální dopravě nasazujeme ve spolupráci s německým dopravcem Länderbahn vozidla Stadler BR 650 a Alston Lint BR1648,“ doplnil Vladimír Omelka.

Už v následujícím roce se ovšem dopravce v regionu dočká zásadní posily. Do Karlovarského a Plzeňského kraje zamíří čtyři elektrické soupravy RegioPanter. „Vozidla už jsou ve výrobě,“ podotkla Gabriela Novotná z tiskového odboru ČD. 

Cestující na regionálních tratích ovšem o novinky nepřijdou ani v příštím roce. Dopravce například nasadí nové klimatizované vagony s připojením na wifi i zásuvkou na 230 voltů.

„Novinkou bude také roznášková služba ČD minibar. Občerstvit se budou cestující moci jak směrem na Plzeň, tak na Ústí nad Labem,“ dodal Vladimír Omelka.

zpět na článek