Karlovarská nemocnice má nové centrum pro léčbu vážných bolestí hlavy

  14:20
Pacienti trpící závažnými bolestmi hlavy a opakovanými atakami migrény mají nově v Karlovarském kraji šanci na léčbu. V karlovarské nemocnici zahájilo provoz Centrum diagnostiky a léčby bolestí hlavy. Je prvním pracovištěm svého druhu v regionu.

Doposud museli pacienti za podobnou péčí dojíždět do Plzně nebo do Prahy. Specializované neurologické pracoviště nyní po uzavření smluv s jednotlivými pojišťovnami také bude, jako jediné v regionu, moci pacientům aplikovat i moderní biologickou léčbu. Ta byla vyvinuta v USA a relativně nedávno se začala zavádět i v České republice.

„Vhodná je hlavně v těch nejzávažnějších případech, kdy klasické metody selhávají, případně vedou k závažným nežádoucím účinkům,” potvrdil Evgeni D. Kavrakov, neurolog a odborný garant nového centra.

Závažné formy bolesti hlavy postihují v České republice zhruba 24 tisíc osob, jen v Karlovarském kraji je pak toto číslo odhadováno na zhruba 500. Zatímco hlavní příčiny migrén spočívají v genetických predispozicích v kombinaci s moderním životním stylem, u tenzního typu bolesti hlavy souvisí s psychikou a celkovou kondicí, ale konkrétní mechanizmus vzniku není znám. V obou případech se ale bolesti dosud nejčastěji řešily za pomoci běžných analgetik.

„Problém je, že dlouhodobé užívání klasických analgetik může vést k závislostem, především v případě opiátů, nebo ke vzniku druhotných problémů. Například u ibuprofenu jde o žaludeční vředy a podobně. Navíc jsou i závažné formy bolesti hlavy, způsobené právě nadužíváním klasických analgetik, kde ta novější léčba může pomáhat,” vysvětlil Kavrakov. Moderní biologická léčba podle něj totiž působí preventivně.

„Zjednodušeně řečeno je princip takový, že lék blokuje buď přímo receptory pro látku, která je spouštěčem bolesti, nebo dokonce látku samotnou. Díky tomu se u velkého počtu pacientů sníží počet atak bolesti a řadu z nich dokážeme vrátit i do běžného kvalitního života,” doplnil neurolog.

Karlovarské pracoviště léčby bolesti hlavy, stejně jako je tomu o podobných pracovišť v Praze nebo v Plzni, nebude běžně přístupné pacientům bez žádanky a bez jasné indikace. 

„Podmínkou pro přijetí ke konzultaci a eventuální léčbě je proto minimálně doporučení obvodního lékaře nebo ambulantního neurologa, kteří musí vyplnit i určený formulář s nezbytnými informacemi o pacientovi. Ten by si zároveň při první návštěvě centra měl přinést i potřebnou medicínskou dokumentaci, která pomůže při stanovení vhodné metody léčby,“ uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Centrum diagnostiky a léčby bolestí hlavy v karlovarské nemocnici bude zatím v provozu každé úterý, od léta by se pak mohla ordinační doba rozšířit na dva dny v týdnu.

Autor: