Osm století starý kostel v Ostrově se dočkal třetí rekonstrukce

  13:00
Novým svěcením ostrovského kostela svatého Jakuba Většího, kterého se ujal plzeňský biskup Tomáš Holub, skončil téměř dvě desetiletí trvající příběh o obnově nejstarší nemovité památky Ostrova.

Jeho první kapitoly se začaly psát už v roce 2001. „Tehdy začala jednání o převodu kostela na město,“ potvrzuje Marek Poledníček, ostrovský místostarosta.

Darovací smlouvu zástupci města podepsali o dva roky později. „A v roce 2006 začala postupná obnova církevní památky,“ pokračuje Poledníček.

Románský kostel svatého Jakuba Většího byl vysvěcen v roce 1226 a za svou téměř osmisetletou historii se dočkal celkem tří rekonstrukcí. První v roce 1606, druhé v roce 1912 a aktuální, která skončila jeho opětovným vysvěcením.

„Kostel je nejstarší památkou ve městě. Kolem něj se rozkládal původní Ostrov, takže byl původně kostelem farním,“ popisuje historii památky Marek Poledníček. Dnes kostel obklopuje ostrovský hřbitov.

Postupná rekonstrukce z let 2006 až 2014 stála přes osm milionů korun. „Více než polovinu z této částky hradilo město ze svého rozpočtu, zbytek tvořily dotace ministerstva kultury,“ přibližuje finanční zákulisí obnovy místostarosta.

Na obnově památky se vystřídalo hned několik stavebních a restaurátorských firem. Vedle sanace zdiva proti vlhkosti, což byl v roce 2006 první krok, se stavební práce dotkly snad všech částí kostela. Restaurátoři pak také nenechali jediné místo nepovšimnuté.

„Jako poslední byl doplněn oltářní obraz svatého Jakuba. Světec je na něm vyobrazený ve své tradiční póze jako poutník na cestě, což je pro budoucí využití kostela příznačné,“ tvrdí Marek Poledníček. Po rekonstrukci totiž bude nejstarší ostrovský kostel sloužit pro uspořádání pohřbů či posledního rozloučení.