Sliby podniků nezabraly, bary v centru Varů budou muset zavřít dřív

  12:46
Memorandum o zajištění pořádku, které podepsalo vedení Karlových Varů s bary v centru města, k nápravě nevedlo. Karlovarští zastupitelé proto schválili platnost vyhlášky, jež podnikům omezí provozní dobu.

Centrum Karlových Varů | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ve všední den do půlnoci, v pátek a v sobotu do dvou hodin. Tak bude po 1. červnu vypadat otevírací doba několika nočních podniků v centru Karlových Varů. Zastupitelé v pondělí na mimořádném zasedání uvedli v platnost odloženou obecně závaznou vyhlášku, která omezí provozní dobu barů, jejichž návštěvníci působili ve veřejném prostoru řadu problémů. Doposud ji nijak omezenou neměli.

Provozovatelé podniků se přitom v březnu zavázali podpisem memoranda, že budou situaci řešit. To se ale podle zkušeností městské policie nestalo. „Nevnímáme zlepšení situace,“ potvrdil její velitel Marcel Vlasák.

Toto tvrzení opírá jak o statistiky strážníků, tak státních policistů, kteří mnohdy napjatou situaci v centru krajského města rovněž řeší. Připustil však, že se rozhodnutí zastupitelů dotkne i podniků, s nimiž problémy nejsou. „Je ale nemožné, aby pouhá tři promile katastrálního území města zaměstnávala v nočních hodinách všechny naše hlídky,“ upozornil.

Oproti původnímu znění vyhlášky, která existuje už od prosince loňského roku, odsouhlasili zastupitelé několik drobných změn. Předně z lokalit, kterých se týká, vypustili ulici Dr. Engla.

„Týkat se tak bude ulic T. G. Masaryka, Zeyerova, Dr. Davida Bechera a části Jaltské ulice po křižovatku s Bělehradskou,“ upřesnila Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu. Město také oproti původnímu návrhu o hodinu prodloužilo povolenou otevírací dobu.

Další odklad neprošel

Někdejší primátor a současný opoziční zastupitel Petr Kulhánek přitom navrhoval, aby město dalo podnikatelům měsíc navíc na to, aby dokázali, že se chtějí březnovým memorandem řídit. Jeho návrh posunout účinnosti vyhlášky na 1. července, ovšem neprošel.

„Vyhláška jako taková platí od 1. ledna. Všichni s ní byli seznámeni a měli šanci do podpisu memoranda naplňovat její znění. To se bohužel nestalo a já nevidím důvod, proč odkládat účinnost o měsíc,“ reagoval na tento návrh radní Martin Dušek.

V memorandu se podnikatelé mimo jiné zavázali k tomu, že omezí přecházení návštěvníků mezi jednotlivými podniky a tím jejich srocování na ulici. Tomu se ale podle Marcela Vlasáka zabránit nepodařilo.

„Není to ovšem specifikum Karlových Varů. Podobné problémy řeší obecně závaznou vyhláškou i v jiných městech republiky,“ dodal velitel karlovarských strážníků.