Aš už dostala peníze ze zkrachovalé Sberbank, opraví za ně bazén

  10:32
Po dvou letech nejistoty doputovalo na účet města Aše 158 milionů korun ze zkrachovalé Sberbank. Z celkové částky 167 milionů, které město mělo na spořicích účtech bankovního domu s vazbami na Rusko, však ještě část chybí. Město se už chystá na rekonstrukci krytého bazénu.

Krytý ašský plavecký bazén ze 70. let minulého století dosluhuje. Původní technologie vypovídají službu. Město Aš nyní hledá možnosti, jak kompletní opravu za více než sto milionů zaplatit. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Věřitelé nyní dostávají 95 procent svých zjištěných pohledávek. Ale jestli ještě něco získáme, případně jak to bude s výplatou zbývajících milionů, to v tuto chvíli nevíme. Jsme ale rádi, že máme zpět podstatnou část uložených peněz. Nyní se konečně můžeme začít věnovat přípravám na rekonstrukci bazénu, který je v havarijním stavu,“ uvedl mluvčí města Aš Milan Vrbata.

Aš netrpělivě vyhlíží peníze ze Sberbank, potřebuje je na opravu bazénu

Ašští peníze uložili na účet s výhodným úrokem před přibližně osmi lety. Po napadení Ukrajiny se však už ke svým penězům nedostali. Stejně jako ostatní věřitelé museli čekat, jak dopadne konkurz, který na Sberbank CZ vyhlásil Pražský městský soud koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci.

Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdržení kvůli stížnosti

Peníze, které aktuálně vyplácí Komerční banka, přitom měli věřitelé dostat už vloni před Vánoci. Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová však tehdy sdělila, že nemůže přistoupit k výplatě věřitelů, protože jeden z nich podal proti rozhodnutí insolvenčního soudu odvolání.

Vrchní soud platnost rozhodnutí potvrdil, a tak výplata vkladů mohla začít. Sto procent svých zjištěných pohledávek dostane první a druhá skupina věřitelů. U třetí skupiny, kam patří kraje a města, to zatím není jisté. Podle Lužové však i tito věřitelé mohou počítat nejméně s 95 procenty svých peněz.

21. srpna 2023