iDNES.cz

Výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak chystá další vlnu propouštění

  17:10
Kraslický podnik Amati – Denak, tradiční výrobce dechových hudebních nástrojů, rozdá zaměstnancům výpovědi. Podle jednatele společnosti Jiřího Štípka se jedná o další úsporné opatření. Souvisí s insolvencí, kterou loni na firmu vyhlásil Krajský soud v Plzni.

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je tradičním výrobcem dechových hudebních nástrojů | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„V současnosti máme nějakých sto třicet zaměstnanců, opustí nás přibližně pětatřicet lidí. Je to radikální krok, k němuž ale musí dojít, abychom vůbec mohli zkusit restartovat výrobu,“ podotkl jednatel Štípek. 

Doplnil, že začátkem února se uskuteční schůze věřitelů, na níž padne rozhodnutí, jak krizi ve firmě řešit.

„Jedna z alternativ je reorganizace, další likvidace. Přičemž ta likvidace znamená, že by se firma připravovala k prodeji. Mám informaci, že o firmu je zájem. Kdo jej má, ale nevím, a jak vážný ten zájem je, to nedovedu posoudit,“ řekl s tím, že další úsporné kroky se v této chvíli neplánují.

Vyplynou až z výsledků únorového jednání, kdy už také bude jasné, kdo a zda bude do dalších racionalizačních opatření investovat.

Společnost už roky čelí silnému tlaku zejména ze strany čínských firem.

„Co se týče studentských a školních nástrojů, tam jsme museli vyklidit pozice. Snažíme se přeorientovat výrobu na vyšší kvalitu, na nástroje pro profesionály. To ale vyžaduje odborníky, investice a inovace. Není to jednoduché. Proto jsme přistoupili k těmto nepopulárním opatřením. Věříme, že pokud firma poněkud zeštíhlí, bude více schopná si na sebe vydělat,“ nastínil Štípek. 

Jenže nástrojů ve špičkové kvalitě se neprodává tolik, jako například těch školních či studentských. Navíc Štípek přiznal i potíže s dodavateli, kteří mají logické obavy, že za materiál nedostanou zaplaceno.

„O to je ta situace pro nás těžší,“ dodal.

Firma Amati – Denak zaměstnávala v minulosti téměř dvě stovky lidí. Už v počáteční fázi problémů ovšem v rámci reorganizace dostalo 25 lidí výpověď pro nadbytečnost. Jiní pak odešli z vlastní vůle. Teď se chystá další vlna propouštění.

Management podniku však věří, že se výrobu v Kraslicích podaří udržet. Podle dřívějšího vyjádření Timothy Oldroyda, ředitele společnosti Geneva BrassWind Limited, která je majoritním vlastníkem kraslického podniku, se to ovšem neobejde beze změn.

„Jsou nutné, pokud má továrna přežít a prosperovat,“ konstatoval zástupce majoritního vlastníka loni na sklonku srpna. „Naší snahou je, aby se Amati stala evropským lídrem výroby hudebních nástrojů,“ uvedl ve stejném vyjádření.

zpět na článek