iDNES.cz

Masarykova univerzita tvrdí, že zrušení výuky je nezákonné. Hrozí soudem

  12:36
Brněnské Masarykově univerzitě se nelíbí, že krajští hygienici v úterý zakázali prezenční výuku na vysokých školách v jihomoravské metropoli. Podle právníků univerzity je to nezákonné opatření. Pokud ho hygiena nezruší, je univerzita připravena se i soudit.

Kampus Masarykovy univerzity | foto: Masarykova univerzita

Krajská hygienická stanice vydala opatření v úterý v souvislosti s šířením koronaviru v Brně. Barva města se totiž na koronavirovém semaforu změnila ze zelené na žlutou. 

„Vzhledem k výraznému nárůstu počtu diagnostikovaných případů, indikací k laboratornímu vyšetření u epidemicky významných kontaktů a zvýšenému testování v posledních dnech se dá očekávat to stejné i v následujícím období,“ zdůvodnili hygienici opatření, které je platné do odvolání. 

Ani to však podle Masarykovy univerzity nedovoluje hygienikům učinit tak zásadní krok, protože nejsou splněny podmínky zákona.

„Klíčovou podmínkou je, že se jedná o zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami. Musí tedy jít o případ, kdy existuje konkrétní podezření ve vztahu ke konkrétním osobám. Plošné uzavření škol naopak ustanovení nedovoluje,“ uvedl prorektor pro legislativu Radim Polčák. 

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš proto už dopisem vyzval Krajskou hygienickou stanici Jihomoravského kraje, aby odvolala nařízení, kterým v úterý hned od dalšího dne zrušila výuku.

Semestr na Masarykově univerzitě začíná až 5. října, už poslední týdny se ale na něj z hlediska hygienických opatření připravovala. Sama si zavedla vlastní semafor, podle něhož se řídí.

„Prakticky celé léto se scházel krizový výbor univerzity a pokoušel se nalézt zodpovědné kompromisní řešení, které zohledňovalo jak ochranu zdraví členů akademické obce i zbytku společnosti, tak potřebu poskytovat našim studentům vzdělání v té nejvyšší možné kvalitě,“ napsal v dopise rektor Bareš.

Den před nařízením hygieniků sama univerzita rozhodla, že výuka bude z velké části probíhat distančně. Zejména pro vysokoškoláky nastupující do prvních ročníků však chtěli zachovat i prezenční výuku, aby se nováčci seznámili s prostředím univerzity.

„Pokud nebude hygienická stanice tyto výhrady reflektovat, budeme nuceni obrátit se na soud s návrhem na zrušení tohoto opatření,“ sdělil rektor Bareš. Dodal, že věří, že se vše podaří vyřešit po tomto upozornění na údajnou nezákonnost. Stanovisko hygieniků MF DNES zjišťuje.

Autor:
zpět na článek