Profesionální divadlo ve Znojmě je znovu ve hře. Lobbuje za něj senátor

  9:38
O tom, zda v Městském divadle ve Znojmě vznikne stálá profesionální víceoborová scéna, se začalo znovu hovořit před senátnímu volbami. Názory jsou však zatím rozpolcené. Hlavně kvůli penězům.

Zdráhavý ke vzniku profesionálního divadla je znojemský starosta Jan Grois (ČSSD). Najevo to dal už na předvolební debatě v kině Svět. „Podpořil bych ho pod podmínkou, že by vznikl jeden divadelní spolek pod jedním režisérem. Teď tu máme dva spolky, mezi kterými vztahy skřípou,“ uvedl Grois. 

Připomněl i podobnou situaci, kdy se do dvou klubů rozštěpili znojemští plavci a vztahy také nejsou ideální. „Jsme sice druhé největší město kraje, ale máme v tuto chvíli jeden bazén a jedno divadlo,“ poznamenal Grois a upozornil i na nutnost propočítat nejprve náklady, jež by stálá scéna přinesla.

Město by se totiž zcela jistě muselo podílet na financování provozu. „Je to přesně tak, jak řekl starosta města. Je nutné propočítat náklady. Na tom to stojí a padá - ostatně už po desetiletí. Teprve pak by byly k diskusi ostatní záležitosti,“ uvedla vedoucí Městského divadla Znojmo Anna Maixnerová. 

Jedno z divadel, Divadelní studio Martiny Výhodové (DSMV) o stálé scéně už jednalo asi před dvěma lety. Tehdy s negativním koncem. 

„Vše samozřejmě musí být finančně přínosné, divácky velmi kladně přijaté. Divadlo by muselo pracovat tak, aby veškeré hospodaření využilo ku prospěchu svého chodu a nezatěžovalo městskou pokladnu,“ vysvětluje Lucie Fučíková, manažerka a herečka DSMV. 

„Mnohé politiky divadlo nezajímá“

Profesionální vedení přitom Studio už má – režisérka a umělecká vedoucí Martina Výhodová má za sebou stálé angažmá v satirickém divadle Večerní Brno, pracovala v pražském Pragokoncertu a 18 let vede herecký obor na ZUŠ Znojmo. 

Podle ní má být divadlo místem radosti, prožitku, zamyšlení. „Ale bohužel je to oblast, která je pro mnohé politiky nezajímavá, a tudíž nepodstatná,“ poznamenala.

Šéf Divadelního spolku Rotunda Václav Beran upozorňuje, že profesionální divadelní soubor nejsou jen režiséři a herci, ale spousta profesí v zázemí – od dramaturga a uměleckého šéfa přes výtvarníka až třeba po výrobce dekorací, kulisáky a lidi z dílny a krejčovny. „Co myslíte, je to ve Znojmě reálné?“ zůstává skeptický.

Naopak podle senátora Tomáše Třetiny (TOP 09) si Znojmo profesionální scénu jednoznačně zaslouží. „Samozřejmě, že kultura vyžaduje velké financování. Ale to není to jediné,“ uvedl s tím, že prosazení profesionálního divadla vyžaduje řadu dalších kroků, za které je z pozice senátora připraven lobbovat.