Znojmo povede dosavadní místostarosta Malačka, vymění si post s Groisem

  15:20
Radní Znojma stvrdili novou koalici. Zástupci ČSSD, KDU-ČSL, ODS a Pro Znojmo dnes podepsali koaliční smlouvu. Současný pakt sociální demokracie s ANO se po neshodách rozpadl. Občanští demokraté se však ve vedení udrželi. Z postu starosty odstupuje Jan Grois.

Znojemský starosta za sociální demokracii Jan Grois (v první řadě uprostřed) se dohodl se stranami ODS, Pro Znojmo a lidovci. V pondělí 21. prosince podepsali memorandum o nové koalici. | foto: Jan Grois, Facebook

Po politických veletočích na znojemské radnici je jasno, kdo příští dva roky povede druhé největší jihomoravské město.

Ze starostovského křesla odstupuje Jan Grois (ČSSD), nahradí ho dosavadní místostarosta a spolustraník Jakub Malačka. 

O podpisu koaliční smlouvy informoval Grois na sociálních sítích. K sociálním a občanským demokratům se přidávají lidovci a Pro Znojmo. Naopak hnutí ANO končí v opozici. 

Politický kvartet tak potvrdil memorandum o vznikající nové koalici, na němž se zástupci dohodli už před Vánocemi. Grois avizoval, že se funkce vzdá. A byl to právě on, kdo jednání o nové koalici vyvolal. 

Do vedení města si přitom pozval strany, které se z opozičních křesel proti dosavadní koalici hlasitě ozývaly. 

Grois vymění nejvyšší funkci za post místostarosty. Na starosti bude mít oblast školství a odbory dopravy, vnitřní správy a přestupků. 

Změny potvrdí zastupitelé za týden

„Jakub Malačka bude mít v gesci oblast investic, majetku, IT, územního plánu, kancelář starosty, oddělení vnějších vztahů a Zdravé město Znojmo,“ informovala mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Pro místostarostu Karla Podzimka (ODS) se nic nemění, nadále bude mít na starosti oblast kultury a sportu, odbor živnostenský a komunikaci s krajem.

Nováčka v koalici, Pro Znojmo, zastupuje Lukáš David. „Jako místostarosta bude odpovědný i za implementaci Marketingové strategie cestovního ruchu města Znojma 2030, za meziregionální spolupráci a město bude zastupovat také v destinační společnosti ZnojmoRegion. Dále bude mít v gesci odbor výstavby a odbor finanční,“ sdělila mluvčí. 

Místostarostou se stane také lidovec Pavel Jajtner, který bude odpovědný za oblast sociální a zdravotní, odbor správní a také za komunikaci s krajem.

Na pozicích radních mají zůstat Vlastimil Tima a Tomáš Buršík (ČSSD), novými radními budou Jakub Krainer (Pro Znojmo) a Marek Venuta (KDU-ČSL).

Změny ještě musí stvrdit zastupitelé. Zasedají 18. ledna v Louckém klášteře. 

Autor: