Mladistvá dívka ve výchovném ústavu znásilnila druhou. Dostala 14 měsíců

  17:34
Svou fyzickou i mocenskou převahu uplatnila mladistvá dívka ve výchovném ústavu k sexuálním útokům na jinou chovankyni. V jednom případě ji proti její vůli osahávala na intimních místech, později mladší dívku donutila, aby ji uspokojila. Krajský soud pro mládež v Brně poslal agresorku na 14 měsíců do vězení.

Na případ jako první upozornil portál Novinky.cz. Podle rozsudku, který má iDNES.cz k dispozici, měly dvě problematické šestnáctileté dívky v blíže neurčeném výchovném ústavu mezi sebou dlouhodobé rozepře. Mladší z nich si stěžovala, že se k ní starší chová „hnusně“, což vyvrcholilo loni v červenci a říjnu.

Starší a silnější dívka, označovaná v rozsudku jako „mladistvá“, údajně chtěla sokyni označenou jako „poškozená“ potrestat za to, že při útěku z ústavu nutila další chovankyni k prostituci.

„Svědkyně si vybavila, že když holkám řekla, že ji poškozená prodávala, tak mladistvá doslova řekla ‚počkej, až se vrátí, tak dostane‘,“ stojí v rozsudku.

Poškozená chtěla mít pokoj

Mladistvá si jednoho červencového večera, kdy podle svých slov byla pod vlivem marihuany, lehla v přítomnosti dalších dívek k poškozené do postele a začala ji přes noční košili a kalhotky osahávat na intimních místech.

„Poškozená nechtěla, aby ji mladistvá osahávala. Říkala mladistvé, ať vypadne. Přitom hlasitě plakala, mladistvé nadávala, vyzývala ji, aby toho nechala, a bránila se. Mladistvá nereagovala, protože byla zhulená, nevnímala a považovala to za srandu,“ píše se v rozsudku.

Brutálně zbila kamarádku. Přísnější režim není třeba, hájí OSPOD dívku z Ústí

Nakonec poškozená dívka utekla do společenské místnosti, kde ji ostatní chtěly zbít, ale zasáhla vychovatelka.

K dalšímu sexuálnímu incidentu došlo v říjnu, kdy agresorka přiměla poškozenou, aby ji uspokojila svými prsty. To trvalo pět až deset minut. „Hladit mladistvou bylo pro poškozenou hnusné. Vůbec se jí to nelíbilo. Poškozená sice mohla z pokoje, kde byla s mladistvou, odejít, ale neodešla, protože mladistvá strašně řve, když není po jejím. Poškozená doufala, že když mladistvé vyhoví, nechá ji na pokoji,“ napsala soudkyně Hana Kurfiřtová.

Obžalovaná se k prvnímu skutku přiznala, ke druhému nikoliv. „Holky“ si to na ni prý vymyslely. Soud však shledal ostatní výpovědi za dostatečně důvěryhodné a mladistvou dívku poslal za znásilnění na 14 měsíců do vězení.

Manipulace se slabšími jedinci

Odsouzená, která se od dětství potlouká po dětských domovech a jejím poručníkem je magistrát Havířova, podle soudních znalců trpí smíšenou poruchou chování a emocí v důsledku disharmonického vývoje její osobnosti. K tomu přispívá užívání alkoholu, marihuany a pervitinu. Už před patnáctými narozeninami se dopustila loupeže, trestána byla také za napadení vychovatelky, poškozování cizí věci či držení drog.

Podle výpovědí svědků má hlučný a sprostý projev, k tomu je velice náladová a když není po jejím, je schopna verbálních i fyzických útoků vůči vrstevníkům i autoritám. „Má snahu hledat slabší jedince, kteří se jí podřídí, a postupně je pod nátlakem manipulovat a vzbuzovat v nich obavy a strach. Snáze je potom ovlivňuje a dosahuje svého,“ popisuje rozsudek.

Převýchova jako z hororu. Děti v ústavu bili, drželi na samotce i týrali zimou

„Ve svém chování nemá žádné morální zábrany. Vše směřuje k přímému uspokojení jejích vlastních potřeb. I přesto, že je podprůměrně inteligentní, dokáže se v určitém prostředí velice dobře orientovat a dosáhnout svých požadavků, potřeb a tužeb za pomocí vulgárního nátlakového chování,“ poznamenala dále Kurfiřtová.

Odsouzená požádala u soudu o druhou šanci, aby všem ukázala, že se změnila. Podle soudkyně to však není možné.

„Není schopna akceptovat ne. Pokud se tak stane, přechází okamžitě do afektu. Absolutně není schopna dohlédnout důsledky svého jednání. Není schopna uznat svoji chybu. Vše a všichni musí být pro ni, a pokud se tak neděje, přichází buď agrese nebo hraná sebelítost,“ míní Kurfiřtová.

Problematickou minulost má za sebou i poškozená dívka, která se dopustila několika útěků a krádeží, zároveň experimentovala s drogami.

Autor: