Notorický zloděj ujížděl policistům stoosmdesátkou, zatáčky bral smykem

  15:08
Jenom krátce pobyl na svobodě policistům dobře známý lapka, který se pohybuje na Pohořelicku v okrese Brno-venkov. Muže, který nedávno opustil vězení, dnes nad ránem znovu zadrželi poté, co jim ujížděl v autě plném kradených věcí. Při honičce se řítil až stoosmdesátkou, přejížděl do protisměru a zatáčky bral smykem. Nakonec ale havaroval.

Když policisté v pátek nad ránem spatřili v Pohořelicích na silnici podezřele jedoucí mercedes, tušili, že jdou prakticky najisto.

Za volantem poznali známou tvář pětatřicetiletého muže, jemuž dali pokyn k zastavení. Řidič ale začal ujíždět.

Policisté ho pronásledovali bezmála 20 kilometrů z Pohořelic do Horních Věstonic. Několikrát museli zrychlit až na 180 kilometrů v hodině, aby jim neujel. Unikající zloděj nebezpečně přejížděl do protisměru, předjížděl na dvojité plné čáře, některé zatáčky ve vysoké rychlosti projel smykem.

Nezvládl až poslední zatáčku v Horních Věstonicích, kde vjel pravou částí vozu do příkopu vedle cesty. Sice se ještě dokázal vrátit na silnici, ale auto už bylo natolik poškozené, že již nemohl pokračovat v další jízdě. Následně dobrovolně otevřel dveře a dal ruce nad hlavu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

„Při následné kontrole zjistila hlídka očekávané. Šofér má vyslovený platný zákaz řízení motorových vozidel. Policisté v autě našli řadu věcí, které pocházely z trestné činnosti. Muž skončil v poutech a následně v policejní cele,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Při vyšetřování se potvrdilo, že muž hraje stěžejní roli ve třinácti vyšetřovaných případech. „Jeho specialitou byly restaurační provozovny ve sportovních areálech. V nich kradl především alkohol, cigarety a pochutiny. Bral i prázdné sudy od piva či věci potřebné pro údržbu sportoviště,“ popsal Malášek.

Při svých loupežných výpravách si pohořelický fantom příliš nevybíral. Z jedné restaurace poblíž Pohořelic odnesl mimo přenosného výčepního zařízení i deset kilogramů kuřecích řízků, šedesát litrů slunečnicového oleje, pět kilogramů játrových knedlíčků či nemalé množství čerstvé zeleniny.

„Ne na všech místech byl však podobně úspěšný. V bufetu na fotbalovém hřišti na Znojemsku, kam se dostal pro něj obvyklým násilným způsobem po poničení okna, se musel spokojit jen s drobnými mincemi odloženými na baru. Z další provozovny odešel pouze s šestadvaceti lízátky,“ doplnil Malášek.

Zloděj, který způsobil škodu za více než 200 tisíc korun, se ke všem případům přiznal a je stíhaný vazebně. Kriminalisté navíc prověřují další podobné případy, v nichž by mohl figurovat.

Autor: