Do zahraničních zoologických zahrad a zooparků míří zhruba jednoroční mláďata. Z Brna je už takhle putovaly vyšší desítky mladých želv. Buď je vedení zoo daruje, nebo vymění za jiná zvířata. V posledních letech byly cílovými destinacemi mláďat právě Itálie, Polsko a Maďarsko. Chovatelé je většinou posílají ve speciálních transportních bednách, převoz má na starosti odborná firma.
První tři samice získala brněnská zoologická zahrada přibližně před 20 lety od soukromého chovatele. Postupně je doplnili dva samci. „Prvních úspěšných odchovů mláďat jsme se dočkali asi před deseti lety,“ zmínil chovatel Michal Balcar.
Mládě s pořadovým číslem 100 je staré už víc než čtyři měsíce, avšak dosud zůstává v zázemí. V pavilonu Tropické království mohou návštěvníci vidět dva jeho odrostlé čtyřleté sourozence, kteří sdílejí expozici s plazem anolisem.
„Dospělé želvy, tedy rodiče mláďat, chováme v zázemí, kde mají vytvořené optimální životní podmínky. U našich dospělých samic probíhá několik snůšek za rok, v jedné bývá v průměru tři až osm vajec. Ne všechny snůšky jsou však oplozené a v mnoha vejcích zárodek v různé fázi vývoje odumře,“ vysvětlil Balcar.
Mláďata se líhnou v inkubátoru po čtyř až pětiměsíčním vývoji. Z líhně pak míří do odchovných terárií. Za několik dnů začínají přijímat první potravu v podobě zelených listů rostlin, kousků zeleniny a ovoce. Důležitá je pro ně i živočišná složka potravy: hmyz a holata myší. Chovatelé vše doplňují směsí s vitamíny a minerály. Samozřejmostí je miska s vodou, kousky sépiové kosti a výhřevný zdroj.
Brněnská zoo jako první u nás odchovala luňáky hnědé, z hnízda vykoukli nečekaně |
Želva uhlířská je suchozemský plaz obývající vlhké savany Jižní Ameriky. Lidé ji dovezli i na řadu ostrovů v Karibském moři, například na Barbados, Trinidad nebo Svatou Lucii.
Má černou horní část krunýře se žlutými, naoranžovělými nebo načervenalými skvrnami na každém štítku, dlouhou okolo 50 centimetrů.
Mláďata jsou především masožravá, hledají v půdě červy a hmyz. Dospělí jsou většinou býložraví. Často se zdržují v okolí stromů, na nichž roste jejich oblíbené ovoce. Želva uhlířská je ohrožena především lovem pro maso, úbytkem životního prostředí a odchytem pro domácí chov.
23. července 2024 |