Zelený rybník odrazuje plavce. Ale pro ptáky je skvělý, jásají ochránci

  10:40
Bývávalo to oblíbené výletní místo, kam se každodenně jezdívaly koupat stovky lidí. Jenže někdejší sláva přírodního koupaliště pod Apollonovým chrámem v Lednici je dávno pryč. Hladinu Mlýnského rybníka pokryla souvislá vrstva zelených řas, což znepokojilo místní i turisty.

Zelené řasy pokryly takřka celou plochu rybníka u Apollonova chrámu v Lednici, kde se lidé rádi koupávali. | foto: AOPK

„Polovina Břeclavi a blízkého okolí se tam jezdila koupat, jinde nebyla možnost. Takový bordel ve vodě ale nikdy nebyl,“ napsal na sociálních sítích Břeclavan Milan Vojta. 

Podle ochránců přírody, kteří mají péči o rybník na starosti, je to však přirozený stav.

„Mlýnský rybník je součástí národní přírodní rezervace Lednické rybníky a péče o ně je vedena snahou zajistit co nejvhodnější podmínky zdejším vzácným druhům rostlin a živočichů,“ vysvětluje Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny.

V Mlýnském rybníce se dříve chovaly ryby. To už ale několik let neplatí. Potravně totiž konkurovaly vzácným druhům ptáků a ve velkém požíraly i larvy zdejších obojživelníků.

„Absence rybí obsádky pravděpodobně vedla k zárůstu hladiny vláknitými řasami,“ poznamenal Kmet s tím, že podle dosavadních zkušeností lze očekávat, že s narůstající teplotou vody se porosty vláknitých řas rozpadnou. 

„I když vypadají nevábně, slouží jako stavební materiál pro hnízda například potápkám roháčům a doslova se hemží vodním hmyzem, výborným a vítaným zdrojem potravy pro ptáky,“ doplnil.

Autor: