Brno nechalo zchátrat zelenou budku za 700 tisíc, zadarmo ji nechce ani charita

  11:06,  aktualizováno  8. února 12:33
Zelenou budku, která původně sloužila Brňanům jako osvěžovna v parném létě, měli mít v novém školním roce k dispozici žáci v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku jakožto jakousi venkovní laboratoř. Jenže nemají nic. Nezisková organizace Člověk v tísni, která měla projekt zprostředkovat, ji odmítla, když zjistila, v jakém stavu se po pár letech od pořízení nachází.

Vše se zdálo na dobré cestě. Vedení Brna loni v červnu slavnostně oznámilo, že buňku s anglickým názvem City Cell Prototype daruje, a tak vyřeší problém, že vlastně po pěti letech od pořízení neví, co s ní. Ve stejném měsíci zastupitelé dokonce schválili i darovací smlouvu.

Zelená budka za půl milionu kvůli zanedbané údržbě chátrá, Brno ji dá pryč

Jak ale zjistil portál iDNES.cz, přístřešek se do vsi na Břeclavsko nepřestěhoval a ani to není v plánu. Dřevěná budka ostatně stále stojí na zastávce u brněnského výstaviště.

Společnost Člověk v tísni totiž upustila od svého záměru. „Po detailním zkoumání na místě se došlo k závěru, že je v tak bídném technickém stavu, že taková investice by nebyla efektivní,“ uvedl pro iDNES.cz manažer projektů na zvyšování odolnosti krajiny vůči klimatickým extrémům v organizaci Člověk v tísni Roman Klecker.

Budka na zastávce u brněnského výstaviště je v čím dál horším stavu, slouží jako přístřešek a místo k sezení. (únor 2024)

Rekonstrukce by podle něj vyžadovala výměnu téměř všech dřevěných částí a to by nyní stálo jako kdysi celá buňka, tedy zhruba 700 tisíc, původně přitom zaznívala částky „jen“ kolem půl milionu korun. „A to ještě bez ceny za opravy a zapojení technologií, tedy fotovoltaiky, čerpadla, baterie a LED technologie,“ podotkl.

Co tak bude s trouchnivějící buňkou dál, není jasné. Magistrát na dotazy do vydání textu několik dní neodpověděl. Zaslal je až den po vydání, ve středu 8. února (viz box).

Podle Kleckera mu pracovníci Veřejné zeleně města Brna, která má přístřešek ve správě, řekli, že se o něj pokusí starat. „Snad ho časem zkusí aspoň natřít, vyměnit hlínu a květiny, ale říkali mi, že nestíhají, mají hodně práce s výsadbami a zálivkami a úpravami parků a na buňku už nezbývá mnoho času a peněz,“ dodal.

Vyjádření magistrátu:

Úkolem City Cell Prototype bylo testovat, jakým způsobem se mohou města připravit na klimatické extrémy – sucho, přívalové srážky, vedra, apod. Buňka byla již dopředu charakterizována jako funkční prototyp na bázi dočasné instalace, která nyní již dosloužila svému účelu. City cell nese viditelné známky opotřebování kvůli svému stáří, jelikož byla instalovaná v roce 2018 a od té doby čelí přírodním živlům, zejména dešti a mrazu. Je proto přirozené pozorovat známky degradace materiálu. Přestože v minulosti nebylo s potenciálním zájemcem domluveno další využití city cell, sejde se v nejbližších dnech pan náměstek Chvátal s dalším zájemcem, který navrhne další využití.

Autor: