Zchátralou vilu Brno místo privatizace přemění na muzeum židovské kultury

  12:34
Před pár týdny se v Brně otevřela návštěvníkům zrekonstruovaná Arnoldova vila, jež sousedí s mnohem známější vilou Tugendhat. Nyní se město hodlá pustit do rekonstrukce dalšího historického domu, tentokrát z roku 1932, vybudovaného pro židovskou rodinu Wittal v Masarykově čtvrti. Ve spolupráci s Židovskou obcí Brno v něm vznikne centrum židovské kultury.

V lukrativní Masarykově čtvrti stojí historická funkcionalistická vila z roku 1932. Za první republiky si ji tady nechala podle návrhu architekta Heinricha Bluma postavit židovská rodina Wittalových. | foto: archiv Michala Doležela

„Jakmile získáme objekt do správy, začneme pracovat na projektové dokumentaci a připravovat žádost o dotaci z norských fondů,“ přiblížil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc (ODS) s dodatkem, že žádost podají nejspíš v příštím roce.

Rekonstrukci tří prázdných bytů, jež se v domě nacházejí, město spočítalo už před čtyřmi lety na zhruba 35 milionů. Tehdy plánovalo privatizaci pro tehdejší nájemníky, kteří by právě desítky let chátrající vilu opravili. Kvůli neshodám mezi politiky však ze záměru sešlo. Podle Šolce se nyní výdaje na generální renovaci příliš neliší, i když objekt získá jinou funkci než bydlení.

Nová chlouba Brna. Židovskému muzeu navrhli Japonci nekonečnou stuhu

O náplň centra se postará necelé tři roky fungující spolek Štetl, který spolu s Židovskou obcí Brno a dalšími institucemi od roku 2022 pořádá mezinárodní festival židovské kultury. Podle šéfky spolku Evy Yildizové teď nabízejí čtyři až pět akcí měsíčně, postupně jejich počet plánují navyšovat a směrovat je do vily, jejíž architekt Heinrich Blum byl rovněž židovského původu.

„Chceme do zrekonstruované budovy umístit všechny aktivity pořádané pro veřejnost Židovskou obcí, jako je výuka hebrejštiny či židovská knihovna, a programy rozšířit o vzdělávání průvodců a lektorů z turistických center. Kromě toho budou v centru dostupné pravidelné programy pro školy,“ přiblížila.

Velkolepé muzeum u nádraží

V Brně nepůjde o jediné židovské centrum nebo muzeum. Osudy židovských rodin už dnes připomínají expozice v dalších podobných vilách. Vedle zmíněné Arnoldovy a Tugendhat jsou to také Löw-Beer nebo Stiassni.

Od loňska funguje nedaleko Nemocnice Milosrdných bratří muzeum s názvem Malý Mehrin, do budoucna jej však má nahradit mnohem ambicióznější projekt, který už před dvěma lety představil zastupitel městské části Brno-střed Martin Reiner (Žít Brno), rovněž šéf nadačního fondu pro zřízení této instituce. Dokonce už existují velkolepé vizualizace moravského židovského muzea Mehrin, které by mělo vyrůst nedaleko současného hlavního vlakového nádraží naproti hotelu Grand. „Připravují se potřebné dokumenty pro zpracování projektové dokumentace,“ uvedl nyní Reiner k záměru, jehož náklady se odhadují na více než miliardu korun.

6. května 2022

I proto si Šolc myslí, že výstavba muzea je otázkou mnohem vzdálenější budoucnosti. Je tak přesvědčený o tom, že se oba projekty nebudou vzájemně rušit, a to ani s těmi stávajícími. „Ve vile Wittal vznikne spíš centrum židovské kultury, nebude tolik o tragickém období holokaustu,“ poznamenal.

Podle Reinera je důležité, aby nevzniklo jen další centrum samo pro sebe, ale návštěvníci si do něj skutečně našli cestu.

Autor: