Student bojuje s mrznoucími aplikacemi, program testují technologické firmy

  10:42
V opravdu velkých softwarech, jako jsou cloudová řešení od Microsoftu nebo třeba aplikace Facebook, se vývojáři potýkají až s desítkami milionů řádků kódu. V nich musí hledat komplikaci, jež aplikaci zpomalila, nebo zcela shodila. Nástroj na jednodušší detekci chyb chystá už několik let mladý vývojář z Brna.

Jiří Pavela se nástroji proti zamrzajícím aplikacím začal věnovat na bakalářském studiu. Téma mu vydrželo až k aktuálně rozepsané dizertační práci. | foto: Jan Prokopius, VUT

Zničehonic se právě používaná aplikace na mobilu nebo počítači „kousne“ a uživatel má na nějakou dobu smůlu. Zpravidla aplikaci nerozchodí, minimálně do doby, než ji vývojáři neopraví nebo nedodají další aktualizaci. Takovou situaci zažil každý, kdo k práci nebo zábavě používá moderní technologie.

Jiří Pavela nad zamrzáním nejrůznějších funkcí ale nedokázal jen mávnout rukou. Na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) teď připravuje program, který odhalí chyby a zabrání zpomalování výkonu.

„Na začátku byla zkušenost se zpomalenými programy. Mnohdy se jednalo o mé vlastní, které jsem tvořil v kurzech na bakalářském studiu,“ upřesňuje Pavela, doktorand fakulty informačních technologií.

Ačkoli nejrůznější nástroje na měření výkonu aplikací fungovaly už dříve, podle Pavely mají řadu nedostatků. „Jejich použití pro velmi rozsáhlé projekty s miliony řádků zdrojového kódu je často velmi časově nákladné,“ vysvětluje. A tak začal takový nástroj, který nejen změří výkon, ale i vypátrá případné chyby, navrhovat sám.

Zpětná vazba přichází od velkých firem

„Cílem je především usnadnit práci běžným vývojářům i specialistům v oboru, což samozřejmě může ve výsledku vést i k případné finanční úspoře firem,“ podotýká mladý vývojář s tím, že jeho nástroj na detekci chyb je určen pro opravdu velké softwary. Příkladem mohou být cloudová řešení od Microsoftu či Amazonu, aplikace jako Facebook nebo Instagram. Právě tam se vývojáři potýkají s miliony až desítkami milionů řádků kódu, ve kterých musí hledat komplikaci, jež aplikaci zpomalila, nebo zcela shodila.

Nástroj, na němž pracuje Pavela už čtyři roky, má být po úplném dokončení pro zájemce zdarma. Nejprve to měla být „jen“ bakalářská práce, ale projekt mu vydržel přes magisterské studium až k dizertační práci, v současnosti rozepsané. Nástroj Pavela neustále zdokonaluje a nechává si jeho funkčnost ověřit i u technologických firem. 

„Zpětnou vazbu už jsme obdrželi od firem jako Honeywell nebo Red Hat. S firmou Red Hat, která výzkum sponzoruje, zároveň probíhala jednání o případné spolupráci a nasazení nástroje v některém z jejich týmů, nicméně zatím se nám ještě úplně nepodařilo najít shodu,“ poodhaluje Pavela.

Oproti tomu ocenění přicházejí z jiných směrů. Pavela se svým projektem zazářil v posledním ročníku klání Brno Ph. D. Talent, které upozorňuje na nadějné vědecké myšlenky. Nyní je program ke stažení v beta verzi na GitHubu, kde mohou zájemci nástroj zdarma otestovat a poskytnout jeho autorovi zpětnou vazbu.