Slavná lebka, Svatý grál i mumie „odjinud“. Tajemná výstava ukazuje záhady

  13:48
Jedno společné mají předměty na nové výstavě v Letohrádku Mitrovských v Brně. Okolnosti vzniku či jejich účel obklopují dosud neobjasněná tajemství. Unikátní a běžně nepřístupná sbírka replik, maket a modelů nese název Záhady světa, které fascinují.

Nejhodnotnějším předmětem je replika Mitchell-Hedgesovy křišťálové lebky, která je stejně jako originál precizně vybroušená z jednoho krystalu přírodního křišťálu. „Ojedinělost předmětu umocňuje i fakt, že originální exponát není nikde na světě vystaven pro veřejnost,“ uvedl správce letohrádku Petr Lukas.

Díky ukázkám vytvořeným pomocí hologramu návštěvníci získají také představu, jak by mohl vypadat Svatý grál. Kolekci náboženských artefaktů tvoří další pozoruhodné repliky – Longinovo kopí nebo Turínské plátno s velmi atraktivním videomappingem.

Velký prostor patří i soškám ze starověkého Egypta, které se vážou k bohům, tajemným pyramidám a sfinze nebo se našly uvnitř Tutanchamonovy hrobky. Starověký původ mají i další vystavené exponáty, například mechanismus z Antikythéry označovaný za antický počítač, Sumerská hvězdná planisféra pravděpodobně zachycující původ biblické zkázy Sodomy a Gomory nebo dosud nevyluštěný Krétský disk.

Mezi exponáty nechybí ani mumie z Mexika, u níž analýza DNA prokázala, že není lidská a patří „neznámému druhu“. Návštěvníci se mohou těšit i na sochu Moai z Velikonočního ostrova, faksimile nejvíce zašifrovaného rukopisu světa zvaného Voynichova, který je původem z českého prostředí z 15. století, nebo hlavičky tsantsa, což jsou vypreparované lebky nepřátel jihoamerických indiánů.

Pro zajištění všech exponátů se organizátoři výstavy propojili s odborníky nejen z několika zemí Evropy, ale i z USA, Indie, Austrálie, Hondurasu a Číny. Expozice je k vidění do 28. dubna.

Autor: