Brno získalo speciální sanitku, která převeze zároveň až 16 pacientů

  18:20
Není to vůz, se kterým by jihomoravští záchranáři vyráželi do terénu běžně. Přesto jsou rádi, že získali novou speciální sanitku, která může převézt až šestnáct pacientů. Po Praze, která ji má od listopadu, je Brno druhým městem v Česku, kde ji využijí.

Před dvěma roky se při srážce trolejbusu s tramvají v Brně zranilo 40 lidí, na místo tak okamžitě vyjelo několik záchranářských aut. Pokud se ale stane v budoucnu podobná událost, vyjede tam nově speciální vůz, který do své flotily získali jihomoravští záchranáři. 

„Většinou máme za rok do deseti událostí, kdy jej použijeme,“ uvedla ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová. Ve vozidle můžou zdravotníci ošetřit najednou až šestnáct pacientů, při transportu je kapacita šest pacientů.

Sanitka je vybavená kyslíkovou terapií až pro dvanáct pacientů a v průběhu následujících měsíců budou ještě doplněny přístroje pro umělou plicní ventilaci a také monitor životních funkcí. Má také stožár k osvícení prostoru a naviják, který má nosnost až devět tun. 

Vůz se bude nasazovat například při požárech, velkých dopravních nehodách nebo únicích plynů. Doposud k takovým nehodám vyjíždí více posádek a každá zvládne ošetřit jednoho, maximálně dva pacienty.  

Kromě této sanitky získali záchranáři ještě druhé, trochu menší auto. Sice není určené pro převoz pacientů, ale umožní rychlý a bezpečný transport speciálních boxů s orgány a také celého až šestičlenného transplantačního týmu. 

„Jednou z novinek, která nás v blízké době čeká, a kvůli čemu bylo nové auto pořízeno, je například převoz bijícího srdce,“ upřesnila Albrechtová a dodala, že jsou díky tomu schopni poskytovat přednemocniční péči na lepší úrovni.

Náklady na pořízení obou vozů, ve výši osm milionů korun, pokrylo částečně ministerstvo zdravotnictví a částečně Jihomoravský kraj.  „Budu rád, když mimořádných událostí bude co nejméně a tato auta budou co nejméně využívána. Každopádně díky této technice dokážou naši zdravotníci zachránit životy tam, kde to ještě před lety nebylo možné,“ sdělil jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Loni v listopadu podobný vůz pojmenovaný Fénix představili pražští záchranáři. Tehdy na svůj první „ostrý“ výjezd vyrazila na převoz covidových pacientů z přetížené nemocnice v Benešově do pražského Motola.

Autor: