Nákresy přímo na sanitkách poradí řidičům, jak na záchrannou uličku

  17:04
S novou strategií, jak k řidičům dostat instrukce k vytvoření záchranné uličky, přišli jihomoravští záchranáři. Na své vozy umístili velké nálepky s obrázky, které neznalým radí, jak se v kritických situacích zachovat.

Jihomoravští záchranáři na své sanitky umístili nálepky s nákresy, jak mají řidiči správně vytvořit záchrannou uličku. | foto: ZZS JmK

Tvorba záchranné uličky je v Česku ožehavé téma, poněvadž si spousta řidičů stále neumí nebo nechce správně poradit.

„Rozhodli jsme se přispět k šíření osvěty a umístit na naše sanitky nálepky velkého formátu, které svojí grafikou jasně a jednoznačně ukazují, jak se mají řidiči zachovat na dálnicích a víceproudých komunikacích ve chvíli, když se dostanou do kolony, nebo když se blíží vůz integrovaného záchranného systému,“ informuje mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Ta upozorňuje, že v mnoha situacích - zejména při dopravních nehodách - rozhodují o osudu zraněných minuty či přímo sekundy. Záchranáři, ale i hasiči přitom často ztrácí drahocenný čas proplétáním mezi auty, která jim brání v hladkém průjezdu.

„Mnoho řidičů se nám snaží pomoci a uhýbají, za což jsme jim vděční. Ale najdou se i takoví, kteří nevědí, co vlastně mají udělat,“ podotýká Bothová.

Neznalí řidiči si nyní přímo na sanitkách budou moct prohlédnout, jak se zachovat, když se ocitnou v koloně nebo poblíž uslyší houkačku.

Složité proplétání hasičů po dálnici:

Autor: