Výjezdů přibývá a trvají déle, buďte trpěliví, žádají záchranáři

  14:54
Narůst případů covidu-19 výrazně přidělává práci nejen personálu nemocnic, ale také záchranářům. Ti jihomoravští zaznamenávají rekordní počty výjezdů a upozorňují proto pacienty, že cesta k nim může trvat déle.

Jihomoravští záchranáři mají kvůli covidu rekordní počet výjezdů. Žádají proto pacienty o shovívavost při případném zdržení. | foto: ZZS JmK

Jen za pondělí záchranáři v Jihomoravském kraji vyjížděli k 350 případům, což je nejvyšší číslo v historii.

„Jedním z faktorů je zcela jistě covid-19. Tedy péče o pacienty s touto diagnózou nebo s podezřením na toto onemocnění, jejichž stav se zhoršil,“ sděluje mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Záchranáři přidali jednu posádku pro území Brna a posílili operační středisko o lékaře v denní směně, který je rovněž připraven vyjet k pacientovi. I ve složité situaci tak záchranka pokrývá provoz v plné míře, přesto žádá pacienty o trpělivost.

„V některých méně naléhavých případech se může stát, že budou na posádku čekat o něco déle, než je obvyklé. V posledních týdnech mnohdy fungujeme my i nemocnice na hranici svých možností, tak prosíme o shovívavost. Za pochopení všem děkujeme,“ oznamuje ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Podobná situace panuje i v ostatních krajích. „Tyto údaje neschraňujeme, ale předpokládám, že to tak je,“ říká Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb.

„Po výjezdech k pacientům, kteří jsou covid pozitivní, musíme sami sebe dekontaminovat, což bere čas. Před výjezdy se zase musíme oblékat do ochranných prostředků, takže start nebývá tak rychlý, jak bychom chtěli a jak je to za standardních podmínek,“ podotýká Slabý.

Jihomoravští záchranáři se na veřejnost během covidové krize obrací už podruhé. Na podzim žádali, aby se lidé vyhnuli rizikovým sportům a činnostem.

Autor: