iDNES.cz

Sanitku dostali do budovy oknem, výcvikové centrum poslouží záchranářům

  17:04
Rutinní zásahy i postupy při mimořádných událostech budou jihomoravští záchranáři trénovat v nově otevřeném vzdělávacím a výcvikovém středisku, které vzniklo v Brně Bohunicích.

„Pane, co se vám stalo?“ ptá se záchranář Rudolf Hudec muže v parku, kterému se udělalo nevolno, a přivolal si proto sanitku. Na první pohled běžná situace se však ve skutečnosti odehrává ve třetím patře nového výcvikového a simulačního centra jihomoravských záchranářů.

Na jedné straně místnosti u mluvící figuríny zasahují záchranáři, na druhé straně v prosklené kukani sedí jejich kolega, který propůjčuje hlas pacientovi, a lékařka, s níž zásah a ošetření konzultují. Zásah natáčí kamery, až bude po všem, mohou si záchranáři akci i zpětně rozebrat.

To je jedna z cvičných situací, kterou výcvikové centrum nabízí. „Simulační místnosti umožňují vytvářet nejrůznější a velmi reálné podmínky provedení zásahu v jakékoli denní době včetně úplné tmy. Umožňují natrénovat zásah v komplikovaném terénu, ve výškách i nad volnou hloubkou. V centru je lezecká stěna i plně vybavená sanitka,“ popsala ředitelka krajské záchranné služby Hana Albrechtová. 

Stavba třípatrové budovy vyšla na víc než 110 milionů korun

S úsměvem doplnila, že jsou jediná záchranka v republice, které se podařilo dostat oknem sanitku do třetího patra. V třípatrové budově je k dispozici i simulovaný byt se sociálním zařízením, pokročilé simulátory s možností vyšetření ultrazvukem, simulátor rodící ženy a dítěte. 

„Simulátor se chová téměř jako reálný pacient, který komunikuje prostřednictvím lektora. Lze na něm všechno důležité vyšetřit a také provést všechny život zachraňující výkony,“ přiblížila nejmodernější novinky Jana Kubalová, náměstkyně pro vzdělávání a krizovou připravenost jihomoravské záchranky. Záchranáři na jižní Moravě mají ročně přes 100 tisíc výjezdů.

V novém centru budou trénovat také policisté i hasiči a záchranáři plánují pořádat i kurzy první pomoci pro veřejnost.

„Jsem rád, že tady záchranáři budou školit i policisty a hasiče, díky čemuž se kvalita první péče při dopravních nehodách ještě zlepší,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Výstavba centra začala v roce 2018 ještě za bývalého ředitele záchranné služby Milana Klusáka. Celkové náklady včetně vybavení vyšly na více než 110 milionů korun, 90 procent pokryla dotace, deset procent zaplatil Jihomoravský kraj.

zpět na článek